Szef rosyjskiej agencji kosmicznej, Dmitrij Rogozin, ogłosił rozpoczęcie prac nad stacją kosmiczną. Rosjanie opuszczą więc słynną ISS, której budowa na orbicie rozpoczęła się w 1998 roku.
Roskosmos twierdzi, że umowa z międzynarodowymi partnerami wygasa w 2024 roku i nie wygląda na to, by została przedłużona. Decyzja o przyszłości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostanie podjęta w zależności od stanu tamtejszych modułów, które – zdaniem Rosjan – zbliżają się do kresu swojego funkcjonowania.
Szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin, zamieścił w sieci krótki materiał, dodając, że trwają prace nad pierwszym modułem nadchodzącej rosyjskiej stacji orbitalnej, która miałaby być gotowa do wystrzelenia w 2025 roku.
Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?
Przez lata Rosja była jedynym krajem zajmującym się załogowymi lotami kosmicznymi. W zeszłym roku doszło jednak do przełomowej chwili: astronauci NASA zostali zabrani na pokład ISS z wykorzystaniem kapsuły należącej do prywatnej firmy SpaceX.
Rosyjska stacja kosmiczna miałaby zostać uruchomiona do 2025 roku
Sytuację w zakresie międzynarodowej współpracy komplikują rosnące napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej, które najprawdopodobniej doprowadzą do nałożenia sankcji przez kraje zachodu na Rosję. W międzyczasie ambasador Stanów Zjednoczonych w Moskwie, John Sullivan, otrzymał polecenie czasowego opuszczenia kraju.
Rosyjski moduł, którego produkcją zajmie się koncern Energia, ma kosztować co najmniej 5 mld dolarów. Stacja kosmiczna, o ile powstanie, będzie orbitować na wyższej szerokości geograficznej niż ISS. Dzięki temu jej instrumenty będą mogły obserwować regiony polarne, co miałoby być przydatne w kontekście rozwoju Północnej Drogi Morskiej, umożliwiającej żeglugę za sprawą postępującego globalnego ocieplenia.
Czytaj też: Chiny i Rosja łączą siły. Celem baza na Księżycu
Co ciekawe, Rosjanie nie wykluczają udziału innych krajów w realizacji opisywanego przedsięwzięcia. W zeszłym miesiącu nawiązali umowę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, a jej przedmiotem jest opracowanie księżycowej stacji badawczej. Miałaby ona się znaleźć na powierzchni Srebrnego Globu, jego orbicie lub w obu tych miejscach.