Reklama
aplikuj.pl

Trzecia rosyjska szczepionka na koronawirusa. Co wiemy o CoviVac?

pandemia

Rosja jak do tej pory zatwierdziła dwie szczepionki na koronawirusa, w tym słynną Sputnik V. Teraz przyszła pora na trzecią, znaną jako CoviVac.

W przeciwieństwie do szczepionki Sputnik V, która wykorzystuje zmodyfikowany, nieszkodliwy wirus wywołujący przeziębienia, i zmuszający organizm do wytwarzania przeciwciał, CoviVac jest środkiem opartym na dezaktywowanym SARS-CoV-2, któremu odebrano możliwość replikacji.

Czytaj też: Czy pandemia koronawirusa ominęła Afrykę?
Czytaj też: Nadchodzi kolejny kryzys. Poważniejszy niż COVID-19
Czytaj też: Brazylia zaszczepi na koronawirusa całe miasto. Wszystko w ramach eksperymentu

Według wirusologa Aleksandra Czepurnowa zaletą preparatu CoviVac jest to, że zawiera on wszystkie elementy wirusa, tworząc szerzej zakrojoną reakcję immunologiczną, która prawdopodobnie ochroni organizm przed wszystkimi mutacjami.

CoviVac to kolejna rosyjska szczepionka na koronawirusa, choć różniąca się od poprzednich

Nie zmienia to faktu, iż rosyjska szczepionka na koronawirusa zostanie przetestowana pod kątem skuteczności w starciu ze szczepami pochodzącymi z Brazylii, Wielkiej Brytanii czy Republiki Południowej Afryki.

Czytaj też: Odpisywanie na SMS w sprawie szczepienia COVID-19 nie ma sensu
Czytaj też: Czy koronawirus może przenosić się na żywności?
Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca może zahamować pandemię COVID-19. Skąd więc kontrowersje?

CoviVac jest podawana w dwóch dawkach w odstępie 14 dni, a do jej przechowywania wystarczy lodówka zapewniająca temperaturę wynoszącą od 2 do 8 stopni Celsjusza. Jak do tej pory preparat przetestowano na 200 osobach w wieku od 18 do 60 lat, a pierwsze 120 tysięcy dawek ma trafić do obiegu w marcu.