Reklama
aplikuj.pl

Rosyjska szczepionka Sputnik V już wkrótce może trafić do Polski

koronawirus

Rosyjski RDIF poinformował o złożeniu wniosku o rejestrację szczepionki Sputnik V na terenie Unii Europejskiej. Rosjanie mają nadzieję, że środek zostanie poddany analizom już w lutym.

Minister Denis Manturow dodał, iż zagraniczni producenci, z którymi Rosja podpisała umowy dotyczące produkcji szczepionki Sputnik V, są w stanie wyprodukować około 350 milionów dawek rocznie.

Czytaj też: UE chce wprowadzić certyfikat szczepień na koronawirusa
Czytaj też: Rodzina z COVID-19 nie poczuła dymu. Jej członkowie cudem uciekli z pożaru
Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA może znacząco utrudnić szczepienia

Produkcja została już uruchomiona w Kazachstanie, a wytwórcy z Korei Południowej, Chin, Indii i Białorusi powinni rozpocząć proces produkcyjny w najbliższych dniach. Rosyjskie władze już wcześniej ogłosiły, że większość umów dot. eksportu szczepionki zagranicę będzie realizowanych przez producentów spoza tego kraju.

Rosyjska szczepionka Sputnik V ma kosztować mniej niż 10 dolarów za dawkę

Sputnik V w każdym z trzech badań klinicznych cechowała się ponad 90-procentową skutecznością. Nawet zachodni eksperci przyznają, że środek ten może być „czarnym koniem” szczepionkowego wyścigu. W przeciwieństwie do produktów od Pfizera i Moderny, rosyjska szczepionka opiera się na adenowirusie, a koszt pojedynczej dawki wynosi mniej niż 10 dolarów.