Reklama
aplikuj.pl

UE chce wprowadzić certyfikat szczepień na koronawirusa

laboratorium

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia szczepień w całej UE, tak aby do marca co najmniej 80% osób w wieku powyżej 80 lat oraz 80% pracowników służby zdrowia zostało zaszczepionych.

Co więcej, w oświadczeniu znajduje się informacja, że do lata 2021 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zaszczepić co najmniej 70% dorosłej ludności.

Czytaj też: Indonezja szczepi na koronawirusa zupełnie inaczej niż reszta świata
Czytaj też: Zgony po szczepieniu na koronawirusa. Oto, co wiemy
Czytaj też: Rodzina z COVID-19 nie poczuła dymu. Jej członkowie cudem uciekli z pożaru

W celu intensyfikacji szczepień i lepszej koordynacji tego procesu umożliwiającego szybsze wprowadzanie szczepionek na rynek, Komisja zapowiedziała, że będzie współpracować z państwami członkowskimi i firmami farmaceutycznymi.

UE sądzi, że certyfikat szczepień powinien zostać wprowadzony przez kraje członkowskie

Jej przedstawiciele wezwali również do nasilenia testów na koronawirusa i sekwencjonowania genetycznego ze względu na rosnące zagrożenie nowymi szczepami. Pojawił się też pomysł stworzenia certyfikatu dla zaszczepionych, który byłby uznawany w UE i poza nią.

Czytaj też: Facebook posiada SI, która przewidzi, czy stan chorego na COVID-19 się pogorszy
Czytaj też: Zakażenie po szczepieniu na koronawirusa? Japończycy rozpoczną badania
Czytaj też: COVID-19 gorszy niż palenie. Poznaliśmy wyniki badania dot. płuc

Jak do tej pory zatwierdzono dwie szczepionki, które mogą być stosowane na terenie UE, podczas gdy trzecia powinna zostać zatwierdzona do końca miesiąca. Europejska Agencja Leków ma bowiem zaaprobować środek od AstraZeneca do 29 stycznia i rozpoczęła analizę danych dot. szczepionki odJohnson & Johnson.