WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat

Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat

Rozbłysk słoneczny, czyli nagły wyrzut energii elektromagnetycznej. Można je podzielić na trzy klasy: C (najmniejsza), M oraz X (największa). Dodatkowo stosuje się również klasyfikację od 1 do 9.

W tym przypadku mieliśmy do czynienia z rozbłyskiem sklasyfikowanym jako M4,4, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy. Opisywane zjawisko zapoczątkowało zupełnie nowy cykl słoneczny, sygnowany numer 25, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku i został udokumentowany we wrześniu.

Czytaj też: Układ Słoneczny rozpadnie się znacznie wcześniej niż przypuszczano
Czytaj też: Jak powstało słońce?
Czytaj też: Możemy odbić promienie słoneczne, aby uniknąć suszy. Jest jednak pewien warunek

Poprzedni cykl słoneczny miał miejsce w latach 2008-2019. Co ciekawe, pomimo faktu, że ten najnowszy rozpoczął się „z wysokiego C”, to – zdaniem naukowców – będzie on stosunkowo spokojny i podobny do 24.

Rozbłysk słoneczny z grudnia 2019 roku zyskał miano najsilniejszego od 3 lat

Nagłe wyrzuty energii elektromagnetycznej mogą być tak intensywne, by wywołać efekty na powierzchni naszej planety. Zalicza się do nich m.in. zakłócanie komunikacji radiowej i satelitarnej, a nawet uszkodzenia sieci elektrycznych.

Czytaj też: Elektrownia słoneczna w kosmosie? Brytyjskie władze kształtują przyszłość
Czytaj też: Czym jest wiatr słoneczny?
Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem

W tym przypadku możemy mówić o szczęściu, ponieważ zjawisko miało miejsce „z tyłu” Słońca, co je znacząco osłabiło. W rzeczywistości rozbłysk mógł być znacznie silniejszy, być może zaliczając się do klasy X. Nie zmienia to faktu, iż wyrzut z grudnia ubiegłego roku był najsilniejszym od trzech lat.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News