WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rozciągliwe urządzenie do noszenia zbiera dane dotyczące zdrowia

Sztywne elektrody przyczepiane do ciała zazwyczaj nie są zbyt wygodne do noszenia. Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali właśnie znacznie wygodniejsze urządzenie, które zbierze dane o naszym zdrowiu.

Urządzenia ma antyalergiczną folię elastomerową klasy medycznej. W nią wbudowane są elastyczne obwody z siatki miedzianej oraz małe czipy połączone z trzema złotymi elektrodami. Dane dotyczące oddychania i zdrowia są stale zbierane i przesyłane do 15 metrów na smartfona lub tablet.

Czytaj też: Naukowcy odtworzyli wiatr słoneczny w warunkach laboratoryjnych

Oznacza to, że użytkownicy mogą spokojnie wykonywać codzienne czynności – urządzenie jest nawet wodoodporne. Dzięki niemu można łatwo zebrać długofalowe dane na temat zdrowia danej osoby i wykryć potencjalnie groźne choroby.

Aktualna wersja mierzy 76 mm, ale komercyjny model ma być o połowę krótszy. Ostateczna wersja wykorzysta też zewnętrzny system ładowania przy wykorzystaniu częstotliwości radiowych. Urządzenie może mierzyć takie parametry jak temperatura ciała, wysycenie krwi tlenem czy ciśnienie krwi.

Czytaj też: Księżyc jest starszy niż wcześniej sądzono

Źródło: Newatlas