WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rozwiązano zagadkę związaną z XV-wiecznym gobelinem

Średniowieczny gobelin, który opowiada historię normańskiego podboju Anglii ujawnił właśnie jedną ze swoich tajemnic. Choć początki tego wspaniałego dzieła są mroczne, naukowcy prawdopodobnie zrozumieli, dlaczego gobelin w ogóle powstał. Ich zdaniem, miał on być wystawiony w nawie katedry Bayeux.

Wymiary tkaniny oznaczają, że idealnie wpasowałaby się ona w jedenastowieczną nawę katedry Bayeux we francuskiej Normandii. Rozmiary haftu pasowałyby nawet do rozstawu kolumn i otworów drzwiowych nawy.

Pierwsza pisemna wzmianka o gobelinie znajduje się w inwentaryzacji katedry Bayeux z 1476 roku. Prawdopodobnie jego produkcję zlecono w XI wieku, co sugeruje struktura gobelinu, którą dostosowano do XI-wiecznego stylu.

Tkanina z Bayeux nie jest technicznie tkaniną, ponieważ jej projekt jest bardziej wyhaftowany na płótnie niż utkany. Jego realizację zlecił prawdopodobnie biskup Odo, przyrodni brat Wilhelma Zdobywcy, przywódcy Normanów, który przeprowadził podbój Anglii i zdobył koronę w 1066 roku. Działania Wilhelma są przedstawione na gobelinie, który kończy się decydującą bitwą pod Hastings.

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał pożyczyć gobelin z Bayeux brytyjskim naukowcom, co ma nastąpić w 2022 lub 2023 roku, o ile tkanina będzie wystarczająco wytrzymała, aby ją transportować.

ŹRÓDŁO: livescience.com