WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ryby są w stanie regenerować oczy. Być może uda się to zrobić u ludzi

Artykuł opublikowany na łamach Science sugeruje iż gatunek ryby zwany danio pręgowanym jest w stanie regenerować uszkodzone gałki oczne. Tak się składa, że uszkodzenie siatkówki oka jest główną przyczyną ślepoty u ludzi.

Siatkówka oka reaguje na światło, ponieważ zawiera tzw. pręciki i czopki, a także neurony i synapsy, które przekazują otrzymane informacje do naszego mózgu. W czasie rozwoju, siatkówka powstaje z rosnącego mózgu – właśnie dlatego tkanka mózgowa kończy się w pobliżu naszych oczodołów stanowiąc część naszego centralnego układu nerwowego.

Ryby regenerują oczy, ale ssaki również mają taki potencjał

Częścią siatkówki są również komórki Müllera, które oczyszczają neuroprzekaźniki, przechowują ważne molekuły, zapewniają wsparcie fizyczne i w razie potrzeby „proszą” o pomoc ze strony układu odpornościowego. U niektórych ryb i gadów owe komórki regenerują również neurony. Niestety, nie dotyczy to ssaków.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak wiele światła pochłaniają te ryby

Czytaj też: Ryby potrafią poruszać się po lądzie. Jest ich więcej niż sądzono

Czytaj też: Jak ryby wyszły na ląd?

Naukowcy postanowili przekonać się, jak reagują uszkodzone komórki Müllera występujące u danio pręgowanych, piskląt i myszy. Autorzy badań zauważyli, że u ssaków istnieje potencjał do prowadzenia wspomnianej regeneracji, choć wydaje się on tłumiony przez pewne ewolucyjne rozwiązania. Być może przyczyniają się one do walki z infekcjami, jednocześnie uniemożliwiając naprawę siatkówki. Gdyby jednak znaleźć sposób na obejście tego ograniczenia, lekarze mogliby prowadzić regenerację siatkówki i ludzi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News