WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ryby potrafią poruszać się po lądzie. Jest ich więcej niż sądzono

Zaskakująca liczba azjatyckich ryb z rodziny przylgowatych jest zdolna do poruszania się po lądzie przy użyciu wszystkich czterech kończyn. Takie odkrycie może wyjaśnić, jak niektóre z najstarszych zwierząt na Ziemi był w stanie przemieszczać się poza wodą.

Artykuł na łamach Journal of Morphology sugeruje, że co najmniej 11 gatunków ryb z tej rodziny jest w stanie poruszać się po lądzie, o czym świadczą cechy ich budowy. Przedstawicieli jednego z nich, Cryptotora thamicola, zaobserwowano nawet podczas wykonywania tej czynności. Wygląda jednak na to, że grono lądowych poszukiwaczy przygód jest nawet szersze.

Eksperci zrzeszeni pod egidą Institute of Technology w New Jersey przeanalizowali 29 gatunków należących do rodziny przylgowatych. Za pomocą skanów mikrotomografii, zespół naukowców badał i porównywał różne osobniki, zwracając uwagę na ich charakterystyczne kształty, grupy mięśniowe i struktury szkieletowe. Jednym z elementów badania była też analiza próbek genetycznych od 72 ryb, mająca na celu zrekonstruowanie ich drzewa genealogicznego.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak wiele światła pochłaniają te ryby

Te dwuetapowe badania wykazały, iż niektóre z przylgowatych są zdolne do poruszania się poza środowiskiem wodnym. Sposób ich chodu przypomina ten obserwowany u salamander. Przedstawiciele Cryptotora thamicola są nawet zdolni do pokonywania wodospadów przy pomocy czterech kończyn. Należy jednak podkreślić, że owe ryby nie reprezentują gatunku pośredniego, czyli brakującego ogniwa między zwierzętami w pełni wodnymi a zdolnymi do życia na lądzie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News