WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Huawei przegrywa z polityką i Xiaomi. Polacy mają nową ulubioną markę

Samsung nadal jest najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce. Wyniki firmy to jednak sinusoida. Huawei za to spadł na trzecie miejsce i ustępuje miejsca Xiaomi, które idzie do przodu jak taran.

Samsung liderem, ale nie może spać spokojnie

Samsung sprzedaż smartfonów w Polsce

IV kwartał 2019 roku wprowadził ciekawe przetasowanie na polskim rynku smartfonów. Liderem cały czas pozostaje Samsung, do którego należy 32,3% sprzedaży. Koreańczycy teoretycznie mogą odetchnąć, bo ich największy rywal – Huawei, jest w kryzysie.

Sukces Samsunga na plecach Huaweia

Huawei sprzedaż smartfonów w Polsce

Spadek sprzedaży Huaweia zaczął się na początku roku. Zatrzymanie dyrektora firmy, blokada handlowa USA… Wykres sprzedaży idealnie pokazuje, że Samsung i Huawei są poniekąd połączeni. Tam gdzie Chińczycy tracą, Koreańczycy od razu zyskują. Wzrost Samsunga nie wynika raczej z dodatkowych kampanii reklamowych, a zwyczajnie z problemów Huaweia.

Rynek smartfonów w Polsce 4Q2019

#Xiaomilepsze

Xiaomi sprzedaż smartfonów w Polsce

Ostatni rok to dla Xiaomi najlepszy okres na polskim rynku. Firma szybuje w górę i nie bierze po drodze jeńców. Xiaomi to zdecydowanie nowa ulubiona marka Polaków. Może ktoś się za to zdanie obrazi, ale taka jest prawda – lubimy rzeczy dobre i tanie. A takie jest właśnie Xiaomi. I co warte podkreślenia, rosnącej popularności firma nie zawdzięcza kampaniom reklamowym, znanym twarzom uśmiechającym się do nas z wielkich bilbordów. Nie mogę nawet skojarzyć kiedy widziałem ostatnio jakąś reklamę Xiaomi na ulicy.

Apple tradycyjnie, Motorola solidnie

Motorola sprzedaż smartfonów w Polsce

IV kwartał był udany również dla Apple’a, ale tutaj to w zasadzie tradycja. iPhone’y zawsze najlepiej sprzedają się w okresie świątecznym i do tego jesteśmy już przyzwyczajeni. Warto podkreślić, że piątą siłą na polskim rynku jest, może dla niektórych nieoczekiwania, Motorola. To kolejna firma, której w zasadzie dewizą od dłuższego czasu jest – dobry sprzęt za dobre pieniądze.