Reklama
aplikuj.pl

Zasilany słońcem samolot wylądował. Pozostawał w powietrzu przez rekordowo długi czas

Wojskowy samolot napędzany energią słoneczną wylądował niedawno na terenie Kennedy Space Center.

 X-37B, który wyglądem przypomina wahadłowiec kosmiczny, spędził w powietrzu 908 dni. Dla porównania, poprzedni rekord w tej dziedzinie – również należący do tej jednostki – wynosił 780 dni.

Czytaj też: Największy na świecie samolot powstanie z popiołów. Mowa o ukraińskim An-225 Mrija

Od pierwszego startu X-37B w 2010 roku, pobił on rekordy i zapewnił naszemu narodowi niezrównaną zdolność do szybkiego testowania i integrowania nowych technologii kosmicznych.

wyjaśnia Jim Chilton

Premierowy lot odbył się więc dwanaście lat temu, a od tamtej pory przeleciał ponad dwa miliardy kilometrów, pozostając w locie przez łączny okres 3774 dni. Jak dodaje generał Chance Saltzman, przeprowadzona misja podkreśla koncentrację Sił Kosmicznych na współpracy w eksploracji przestrzeni kosmicznej i rozszerzaniu taniego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla swoich partnerów.

Czytaj też: Światło słoneczne jako alternatywa dla Wi-Fi. Wystarczy inteligentne szkło

Bezzałogowe, napędzane energią słoneczną samoloty są w stanie pozostawać w powietrzu przez bardzo długi czas. Tego typu jednostki często są wykorzystywane do monitorowania sytuacji z dużej wysokości, na przykład obserwacji pogodowych i klimatycznych. W tym przypadku chodzi natomiast o zastosowania militarne.