Reklama
aplikuj.pl

Oto Samsung Galaxy Z Fold2. Na takie zmiany czekaliśmy

Samsung zaprezentował dzisiaj drugą generację składanego smartfonu, tym razem pod nazwą Galaxy Z Fold2. Przed premierą miałem okazję wybrać się w wirtualną podróż po salonie firmy, gdzie mogłem poznać możliwości nowego Folda.

Odpowiedź na potrzeby użytkowników

Jak byśmy nie przedstawili Galaxy Folda, jego pierwsza generacja była swego rodzaju prototypem. Jak to zwykle bywa w przypadku tak dużych nowości, to użytkownicy byli pierwszymi testerami, którzy mieli wskazać kierunek rozwoju smartfonu.

Z badań Samsunga wynika, że tylko 4% użytkowników smartfonów korzysta z aplikacji na podzielonym ekranie. W przypadku Galaxy Folda było to 34%. Smartfon przyczynił się też do częstszego oglądania filmów (wzrost o 71%) oraz grania w gry (wzrost o 35%). Badania pokazały też, że 76% osób chciałoby używać jednego urządzenia do wielu zastosowań. 79% chciałoby korzystać z aplikacji na podzielonym ekranie smartfonu, a 78% uważa, że większy ekran znacznie pomaga w konsumowaniu treści, ale również w pracy. Z kolei aż 91% badanych uważa, że w przyszłym roku na pewno będzie częściej korzystać ze smartfonu.

W odpowiedzi na potrzeby i doświadczenia użytkowników, powstał Galaxy Z Fold2.

Galaxy Z Fold2 vs Galaxy Fold – co się zmieniło?

Galaxy Z Fold2 oferuje nieco bardziej kwadratowe proporcje. Obudowa jest minimalnie niższa i szersza. Ekran urósł z 7,3 do 7,6 cala (Dynami AMOLED 2X Infinity Flex Display). Otaczają go cienkie ramki, a paskudne i wielkie wcięcie zastąpił niewielki otwór na przedni aparat. Ekran główny jest teraz również jaśniejszy, co ma mieć przełożenie na lepszą widoczność w słońcu.

Główny wyświetlacz oferuje odświeżanie obrazu na poziomie 120 Hz i podobnie jak w serii Galaxy Note20, oferuje możliwość skorzystania z automatycznego dopasowania częstotliwości. W zależności od używanych funkcji.

Sporo zmieniło się też na zewnątrz. Tutaj ekran znacznie urósł, z 4,6 do 6,2 cala i zajmuje teraz niemal całą powierzchnię przedniego panelu. Zewnętrzny ekran był sporą wadą pierwszego Folda. Był bardzo wygodny w obsłudze jedną ręką, ale wyświetlane treści były nieco zbyt małe. Obudowa po złożeniu jest teraz cieńsza.

Bardzo podoba mi się opcja zmiany rozdzielczości ekranu, co wpływa też na wygląd interfejsu. Możemy mieć wygląd typowo smartfonowy, ale z wielkimi ikonami, albo też widok tabletowy, w którym na ekranie mieści się więcej treści.

Za to w typowo komputerowym wyglądzie możemy uruchomić aplikacje pakietu Office.

Głośniki stereo mieliśmy już w pierwszym Foldzie, ale Samsung przekonuje, że nowe są… lepsze. Jeśli chodzi o rzeczy lepsze i poprawione, to Koreańczycy przekonują też o lepiej działającym przechodzeniu aplikacji z ekranu zewnętrznego na główny po otwarciu obudowy. Choć już w pierwszym Foldzie działało to naprawdę dobrze.

Przeprojektowany został również zawias. Wzorem Galaxy Z Flipa, obudowę można otworzyć i zatrzymać półotwartą w dowolnej pozycji z zakresu 75-115 stopni. Zawias zyskał też szczotki i ponownie – wzorem Flipa. Dbają one o to, żeby do zawiasu nie dostały się żadne zanieczyszczenia.

Pozostając w temacie funkcji zapożyczonych z Flipa, Fold2 zaoferuje obsługę aplikacji na podzielonym ekranie oraz z przymkniętą obudową.

Poprawiona została praca na wielu aplikacjach. Nadal możemy ustawić trzy okna obok siebie, ale też dostajemy możliwość zrobienia gotowych zestawów programów, które mają się uruchamiać i wyświetlać jednocześnie. Do tego między zestawami można się dowolnie przełączać. W ten sposób można też np. przenosić pliki między aplikacjami, jak w typowym Windowsie poprzez Przeciągnij i Upuść. Do tego pojawia się opcja zrobienia zrzutu ekranu tylko jednej z otwartych aplikacji, a obraz można wkleić do drugiej.

Galaxy Z Fold2 z nowymi funkcjami aparatu

Aparat Folda2 dostał kilka nowych funkcji, które wykorzystują oba ekrany smartfonu. Jedną z nich jest Dual Preview. Zasada jej działania jest prosta. Jeśli robimy komuś zdjęcie, osoba fotografowana widzi się na zewnętrznym ekranie.

Opcją przydatną dla vlogerów może być automatyczne nagrywanie. Ustawiamy Folda2, uruchamiany nagrywanie gestem, a smartfon lekko przesuwa kadr w zależności od przemieszczania się np. osób. Wykorzystywane jest do tego uczenie maszynowe, więc z czasem działanie funkcji powinno się poprawiać.

W trakcie nagrywania filmów mamy funkcje znane z serii Note20. Możemy nagrywać przy użyciu przedniego lub tylnego mikrofonu (albo obu), albo też wykorzystać zewnętrzny mikrofon, którym mogą być dowolne słuchawki Bluetooth.

Aparatów w sumie mamy pięć. Główny moduł to aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix (F/1.8, OIS), szerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix (F/2.2) oraz zoom z teleobiektywem o rozdzielczości 12 Mpix (F/2.4, 2-krotny zoom optyczny). Do tego dwa takie same aparaty o rozdzielczości 10 Mpix (F/2.2) – jeden w otworze w ekranie głównym, a drugi w zewnętrznym.

Galaxy Z Fold2 – specyfikacja

Dorzućmy teraz trochę suchych danych. Samsung nie precyzuje jaki procesor dostał Fold2, informując jedynie o 8-rdzeniowej jednostce wykonanej w 7nm procesie technologicznym. Prawdopodobnie będzie to Snapdragon 865+. Dalej mamy 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej (UFS 3.1), czytnik linii papilarnych na boku obudowy, łączność 5G, Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi 6. Za zasilanie odpowiada podwójny akumulator o łącznej pojemności 4500 mAh z obsługą szybkiego ładowania o nieznanej (jeszcze) mocy.

Ekran główny wyświetla obraz o rozdzielczości 1768 x 2208 pikseli, a zewnętrzny 816 x 2260 pikseli. Zamknięty Fold2 ma wymiary 159,2 x 68 x 16,8-13,8mm, a otwarty 159,2 x 128,2 xx 6,9-6mm. Całość waży 282 gramy.

Dwa kolory, ale z dodatkowymi opcjami personalizacji

Galaxy Z Fold2 będzie dostępny w kolorze czarnym i miedzianym. Przy zamówieniu przez Internet będzie można spersonalizować grzbiet smartfonu. Do wyboru będzie opcja srebrna, czerwona, niebieska i złota.

Dodatkowo pojawi się limitowana edycja stworzona we współpracy z Thomem Browne. W tej stylistyce dostępne będą też słuchawki Galaxy Buds Live oraz zegarek Galaxy Watch3. Możemy być pewni, że całość będzie absurdalnie droga.

Sprzedaż Folda2 ruszy 18 września w okrągłej cenie 2000 dolarów. Przedsprzedaż ruszy 2 września. Smartfon na pewno pojawi się w Polsce, a jego cena wyniesie 8799 zł.

Galaxy Z Fold 2 – zdjęcia i filmy

Poniżej możecie zobaczyć galerię zdjęć nowego Galaxy Z Folda2 oraz film prezentujący jego wybrane funkcje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News