WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samsung opracował 5 nm EUV proces technologiczny

Samsung jest obecnie jedyną konkurencją dla TSMC, która swój 5 nm proces technologiczny już opracowała. Pytanie tylko, które rozwiązanie jest lepsze – Samsunga, czy TSMC… no cóż, tego się niestety nie dowiemy.

Firma Samsung Electronics ogłosiła dziś, że jej 5-nanometrowa technologia FinFET jest kompletna i już gotowa na dostarczanie próbek zainteresowanym klientom. W porównaniu z wcześniejszym, czyli 7 nm procesem ta nowa technologia FinFET oparta na procesie z udziałem ekstremalnych ultrafioletów (EUV) firmy Samsung zapewnia nawet 25-procentowy wzrost wydajności obszaru logicznego przy 20-procentowym niższym zużyciu energii, który można zamienić na 10% wzrost wydajności z utrzymaniem efektywności energetycznej znanej z poprzedniej technologii.

Jednak to nie wszystko, co do zaoferowania ma Samsung swoim 5 nm EUV. To właśnie dzięki litografii ultrafioletowej w modelowaniu warstw metalowych i redukcji warstwy maski, firma była w stanie uzyskać „wyższą wierność”, czyli mniejsze szansę na błędy w obliczeniach logicznych. Z punktu widzenia klientów zamawiających układy krzemowe od Samsunga, ważna jest też jedna kwestia – proste przeniesienie projektu z 7 nm na 5 nm, co nie tylko przyśpiesza proces, ale też obniża koszty nowego wdrożenia.

Pierwsze 5 nm układy Samsunga napędzą oczywiście rynek mobilny i to z pewnością już w następnym roku.

Czytaj też: Specyfikacja, cena i data premiery PlayStation 5 w najnowszych przeciekach

Źródło: TechPowerUp, Samsung