WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

TSMC ukończyło swój 5 nm proces technologiczny

TSMC ukończyło swój 5 nm proces technologiczny

Tego rodzaju wiadomość może i nie będzie miała bezpośredniego wpływu na nabywane przez nas sprzęty w przeciągu następnych kilku lat, ale i tak warto śledzić to, jak rozwija się „krzemowa przygoda” w ramach coraz to nowszych, lepszych i wydajniejszych procesach technologicznych. 

Czytaj też: Jak powstają procesory?

Firma TSMC ogłosiła właśnie, że zakończyła projektowanie infrastruktury dla 5 nm procesu, co ma być podobno kolejnym krokiem w ewolucji z udziałem krzemu (z niego są przecież tworzone nasze procesory, układy graficzne, czy moduły pamięci… i nie tylko), a przynajmniej jeśli chodzi o gęstość i wydajność. Proces 5 nm TSMC wykorzysta drugą implementację technologii EUV (Extreme Ultra Violet), która jest obecnie wykorzystywana w tworzeniu 7 nm układów. To z kolei zapewnia jeszcze lepszy uzysk z wafli oraz poprawę wydajności.

Teraz czas na kilka numerków, bo według TSMC 5 nm proces technologiczny zapewni o 80% wyższą gęstość tranzystorów w porównaniu do obecnego 7 nm (z 1000 nagle zrobi się 1800), a także pozwoli na zwiększenie taktowania o całe 15% na np. Cortexie-A72, czy pamięciach SRAM. Niestety na ten moment proces jest nastawiony na rynek mobilny, internetowy i HEDT, więc na jego „wersję” pod kątem konsumenckich procesorów, czy kart graficznych przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Czytaj też: Loteria krzemowa – czym jest i skąd się bierze?

Źródło: TechPowerUp