WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samsung rozpoczyna masową produkcję 4-bitowych kości (QLC)

Wreszcie Samsung zdecydował się przenieść technologie zarezerwowaną dla swoich klientów na rynek konsumencki. Właśnie wczoraj firma ogłosiła, że rozpoczyna masową produkcję 4-bitowych układów pamięci, czyli mówiąc jaśniej – kości QLC.

Jest to poniekąd rozwinięcie TLC (triple-level cell), czyli kości pamięci, w których jedna komórka mogła przechować trzy bity składające się finalnie na dane. QLC (quad-level cell) pozwala oczywiście zwiększyć tę pojemność z trzech do czterech bitów, co z miejsca jest skazane na sukces. Wszystko ze względu na umożliwienie tworzenia znacznie pojemniejszych dysków, które według Samsunga zaoferują „wyjątkową wydajność”. Przekonamy się o tym jeszcze w tym roku, ponieważ producent planuje wydać nową serię mainstreamowych SSD.

Czytaj również: 2. generacja 16Gb pamięci LPDDR4X już w fabrykach Samsunga

Będą to jednak dyski 2,5-cala na interfejs SATA III. Nic więc dziwnego, że specyfikacja 4-bitowych QLC opiewa na 540 MB/s sekwencyjnego odczytu i 520 MB/s zapisu. Jednak to pojemności mają robić największe wrażenie. Tak się bowiem składa, że nadchodząca seria będzie oferować 1 TB, 2  TB i 4 TB warianty pojemnościowe. Ciekawe, jak będzie prezentować się ich cena, ale nie możemy spodziewać się czegoś naprawdę przystępnego, ponieważ ta technologia w wykonaniu Samsunga będzie dopiero debiutowała.

Samsung rozpoczął produkcję 256 Gb kości V-NAND 5. gen

Źródło: NeoWin
Zdjęcia: Samsung