Reklama
aplikuj.pl

Samsung rozwija technologię QLED

Samsung, Samsung QLED, Samsung telewizory

Samsung poinformował o kolejnym ważny kroku w rozwoju technologii QLED. Przełom dotyczy zwiększenia wydajności i luminacji niebieskiej diody. Firma stale inwestuje w pracę nad Quantum Dot, a widzowie na całym świecie coraz chętniej wybierają telewizory w tej technologii. W drugim kwartale światowa sprzedaż telewizorów Samsung QLED z kropką kwantową wzrosła o 28% względem analogicznego okresu w 2019 roku.

Prace nad rozwojem technologii QLED prowadzone są m.in. w centrum badawczo-rozwojowym Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT). Według najnowszych doniesień w ramach prowadzonych działań udało się uzyskać niespotykaną dotąd wydajność bezkadmowej niebieskiej diody emitującej światło w technologii Quantum Dot (QLED).

Jeśli chodzi o implementację podstawowych barw QLED – czerwonej, zielonej oraz niebieskiej – kolor niebieski jest najbardziej wymagający, dlatego opracowana przez naukowców z SAIT technologia Blue QLED jest tak ważna. Pozwala osiągnąć wyjątkowe efekty, takie jak poprawa wydajności świetlnej aż o 20,2%, a także uzyskanie maksymalnej luminancji na poziomie 88 900 nitów i żywotności QLED wynoszącej 16 000 godzin (mierzonej przy połowie jasności dla luminancji 100 nitów).

Czytaj też: iPhone 12 przeszedł ekstremalny test wodoszczelności
Czytaj też: Microsoft Teams zapewni spokój podczas konferencji dzięki wyciszeniu dźwięków z tła
Czytaj też: Inteligentne głośniki – zbędny gadżet? Dane mówią co innego

Kropki kwantowe składają się z rdzenia i powłoki oraz licznych ligandów. W celu lepszej stabilizacji materiałów i zapewnienia trwałej funkcjonalności fotoreagowania badacze zastosowali strukturę z podwójnymi warstwami emitującymi i krótszymi ligandami na powierzchni kropek emitujących niebieskie światło, poprawiając jednocześnie dotychczasowe wartości wnikania.

Dr Taehyung Kim, czołowy badacz, SAIT komentuje:

Nasze badanie jest istotne nie tylko ze względu na to, że pozwoliło ustalić wydajność diody emitującej światło w technologii Quantum Dot. Udowodniło również, że technologia ta może zapewnić najwyższą wydajność już na poziomie pojedynczego elementu

Technologia napędzana kropkami

Seria telewizorów Samsung QLED zadebiutowała w 2017 roku. Był to znaczący krok w rozwoju technologii kropki kwantowej: poprawiona została jasność i stabilność światła, a zakres odwzorowania barw został rozszerzony. Poprzez zastosowanie nowych metalicznych kropek kwantowych, telewizory z tej serii wyznaczyły standardy w zakresie jakości obrazu, kątów widzenia, natężenia koloru, jasności i kontrastu. Jednym z wyróżników, który do dziś stanowi wizytówkę serii Samsung QLED jest 100% Natężenie Kolorów, niezależnie od poziomu jasności obrazu. W praktyce oznacza to, że widzowie mogą liczyć na ponad miliard odcieni barw.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News