Reklama

Gdzie ukryto specjalność karty Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition Sapphire?

specjalność karty Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition Sapphire, Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition, Sapphire Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition, RX 6900 NITRO+ Special Edition

Model Radeon RX 6900 NITRO+ od Sapphire doczekał się właśnie nowego wydania w postaci Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition. Co w nim jest takiego specjalnego, pomijając obecność wspornika w zestawie?

Sapphire ujawnił kartę Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition

Najnowszy produkt w ofercie Sapphire ewidentnie bazuje na dostępnej już od dłuższego czasu karcie RX 6900 NITRO+ i w rzeczywistości nie różni się od niej aż tak pod kątem wyglądu. Backlate pozostał bez zmian, ale z przodu łopatki wentylatorów zyskały sporą dozę przezroczystości, a srebrne wstawki stały się nieco grubsze. Rewolucji względem zwyczajnej wersji więc nie ma.

Czytaj też: Zen 5, RDNA i nietypowy układ rdzeni w APU AMD Strix Point?

Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition ciągle chłodzi system Tri-X, który bazuje na ogromnym radiatorze, którego ciepło rozprasza trio 100 mm wentylatorów, bazujących na podwójnych łożyskach ze ścieżkami na specjalnie zaprojektowanych łopatkach. Na pokładzie chłodzenia nie zabrakło podświetlenia aRGB zarówno na backplate, krawędzi przedniej, jak i wentylatorach.

Zajmująca dobre 2,5 slota PCIe karta ma do zaoferowania dwa zestawy wyjść – albo pojedynczy HDMI z trzema DisplayPortami, albo HDMI i USB-C z dwoma DP. W przypadki HDMI w grę wchodzą wejścia w standardzie 2.1, wspierające VRR i FRL, podczas gdy Display Porty są zgodne z wersją 1.4 i DSC.

Czytaj też: Szukacie kompaktowego zasilacza SFX? Spójrzcie na Toughpower SFX Gold

Na pokładzie Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition znalazły się najnowsze nowinki technologiczne Sapphire na czele z inteligentnymi systemami zarządzania wentylatorami, które można zresztą łatwo zdemontować. Nie zabrakło funkcji podwójnego BIOSu z wyjątkową dla producenta trzecią pozycją przełącznika, pozwalającego na oddanie władzy aplikacji TriXX. Ta posiada z kolei ciekawą funkcję podbicia FPS poprzez obniżenie rozdzielczości gry i nadrobienie efektów technologią Radeon Image Sharpening.

Czytaj też: Koniec kopania na GeForce RTX 3000? Szanse na tańsze karty graficzne

Czym wyróżnia się Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition?

Z kolei to, co najbardziej wyróżnia Radeon RX 6900 NITRO+ Special Edition na rynku i względem zwyczajnego NITRO+, to samo fabryczne podkręcenie. Sapphire udało się wycisnąć ze rdzenia z 5120 strumieniowymi procesorami taktowanie Boost do aż 2365 MHz z 2285 MHz, co w przypadku zegara Game podbiło wartości do 2135 MHz.