Reklama
aplikuj.pl

Jak będzie wyglądał seans w kinie po pandemii? Znamy wytyczne dla polskich kin

koronawirus, koronawirus przemysł filmowy, serwicy VOD, NEtflix, platformy streamingowe, koronawirus zamknięte kina, kryzys kinowy,

Niedawno Ministerstwo Kultury ogłosiło datę, kiedy polskie kina będą mogły znów otworzyć swoje placówki. Dzisiaj poznaliśmy dokładne wytyczne dotyczące funkcjonowania kin i tego, jak będą wyglądały seanse.

Czytaj też: Venom 2 – ekipa nie chce wracać jeszcze na plan

Od 6 czerwca właściciele kin będą mogli otworzyć swoje placówki. Wiemy już, że największe polskie sieci takie jak Cinema City, Multikino i Helios z pewnością nie ruszą w wyznaczonym przez rząd terminie, ale niektóre kina studyjne będą już otwarte. Dzisiaj Ministerstwo dokładnie powiedziało, jakie zasady bezpieczeństwa będą musiały być zachowane, a przestrzegać ich będą musieli zarówno właściciele i pracownicy, jak i widzowie.

  • Przede wszystkim obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust podczas oglądania filmu. W skrócie – trzeba mieć maseczkę i to nie w kieszeni, tylko poprawnie założoną na twarzy.
  • Zajmując miejsce na sali musimy zachować dystans od innych widzów. Przynajmniej jedno miejsce musi być wolne. Tu jednak dopuszcza się kilka wyjątków. Osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym mogą siedzieć razem, podobnie jak opiekun dziecka poniżej 13 roku życia i opiekun osoby niepełnosprawnej. Tak, to oznacza, że mieszkające razem pary mogą siedzieć obok siebie.
  • Sala kinowa może być zapełniona tylko w 50% procentach, dzięki temu będzie można zachować dystans między sobą.
  • Zaleca się podawanie danych kontaktowych podczas kupowania biletu, dzięki czemu w razie zachorowania któregoś z widzów będzie można szybko znaleźć osoby, które były razem z nią na sali kinowej.
  • Pracownicy kin muszą nosić maseczki lub przyłbice, a także dezynfekować ręce. Na kasach biletowych powinna być zamontowana przegroda, która oddzieli kasjera od kupującego. Gdy pracownik kina będzie miał bezpośredni kontakt z klientem lub jego rzeczami powinien umyć lub zdezynfekować ręce.
  • Ministerstwo zaleca kupowanie biletów online.
  • Sale kinowe powinny być dokładnie wietrzone i wentylowane przed, w trakcie i po każdym dniu pracy.
  • W kinach powinny być zamontowane bezdotykowe podajniki na ręczniki papierowe (suszarki nie są zalecane). W widocznym miejscu powinna być umieszczona instrukcja mycia rąk według GIS. Same toalety mają być sprzątane i dezynfekowane minimum raz na godzinę.
  • Kina muszą zapewnić środki do mycia i dezynfekcji rąk, które będą znajdowały się zarówno w toaletach, jak i przy wejściach i wyjściach z kina.

Zarządzeń jest sporo i mamy nadzieję, że zarówno pracownicy jak kliencie będą ich przestrzegali. We Wrocławiu 6. czerwca otwarte będzie tylko Dolnośląskie Centrum Filmowe, ale wybiorę się na jeden z seansów i zdam Wam relację jak wygląda placówka pod względem bezpieczeństwa, a także jak zachowują się pracownicy i sami widzowie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News