Reklama
aplikuj.pl

Setki rekinów i płaszczek zaplątują się w plastiki występujące w oceanach

Naukowcy z University of Exeter ustalili, że oficjalnie udokumentowano ponad 1000 przypadków, w których rekiny i płaszczki zaplątały się w występujące w oceanach plastiki. Oczywiście prawdziwa liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ niewiele badań skupiało się na tym problemie. 

Naukowcy mówią, że takie zaplątanie – głównie powodowane przez sieci rybackie i innego typu przedmioty – jest znacznie mniejszym zagrożeniem dla rekinów i płaszczek niż komercyjne połowy, ale cierpienie, jakie powoduje, jest poważnym problemem dla dobrostanu zwierząt. W jednym z przypadków rekin przeżył „konfrontację” z plastikiem, ale ten wrósł w jego ciało i z czasem uszkodził kręgosłup.

Czytaj też: Ta wyspa na Atlantyku dosłownie pokrywa się plastikiem

Przegląd prac naukowych wykazał, że 557 rekinów i płaszczek zostało zaplątanych w plastikowe elementy. Grupa ta obejmuje 34 gatunki w różnych oceanach, w tym w Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Na Twitterze naukowcy znaleźli kolejne 74 raporty obejmujące 559 przypadków rekinów i płaszczek pochodzących z 26 gatunków.

Oba źródła sugerują, że rybackie narzędzia połowowe (sieci, liny i inne urządzenia celowo lub przypadkowo zagubione) były zdecydowanie najbardziej popularnymi obiektami doprowadzającymi do zaplątania. Inne elementy obejmowały taśmy do spinania stosowane w opakowaniach, torby polietylenowe i opony gumowe.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Martwy wieloryb z prawie 40 kg plastiku w żołądku