WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

SI Google wykrywa nowotwory piersi skuteczniej niż ludzie

SI Google wykrywa nowotwory piersi skuteczniej niż ludzie

Google dostarcza nam coraz więcej dowodów na to, że sztuczna inteligencja może świetnie wspierać lekarzy w wykrywaniu nowotworów. Naukowcy opracowali właśnie SI, który znajduje nowotwory piersi z większą dokładnością niż patolodzy.

Zespół wytrenował swój algorytm LYNA (Lymph Node Assistant) w celu rozpoznawania cech nowotworów przy wykorzystaniu dwóch zestawów szkiełek. W rezultacie SI było w stanie rozróżnić preparaty nowotworowe od tych nienowotworowych z 99% skutecznością. LYNA wykrywała nawet bardzo małe przerzuty, które ludzie mogli przegapić. Należy jednak pamiętać, że były to tylko warunki symulowane. Sami patolodzy potwierdzili, że przeprowadzanie diagnoz z wykorzystaniem SI znacznie ułatwiało im pracę a także pozwoliło na wykonywanie jej znacznie dokładniej.

Takie wykorzystanie sztucznej inteligencji powinno zdecydowanie wejść do codziennego użytku. W przypadku tych nowotworów ważna jest szybka diagnoza, w szczególności dotycząca bardzo małych przerzutów. Póki co jednak nie jest planowane zastosowanie LYNA w rzeczywistych warunkach – na to musimy jeszcze poczekać.

Czytaj też:  Wspinający się po drabinie robot nie potrzebuje żadnych kończyn

Źródło: https://www.engadget.com/