WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SI wykrywa objawy Alzheimera 6 lat przed jego rozpoznaniem klinicznym

Choroba Alzheimera dotyka ponad 5 milionów mieszkańców USA, a liczba ta ma wzrosnąć do 16 milionów do 2050 roku. Nic więc dziwnego, że wielu naukowców pracuje nad szybkim jej wykrywaniem.

Najnowsze badanie w tej kwestii przeprowadzili naukowcy z University of California. Opisali oni system SI, który może przewidywać chorobę na podstawie skanów mózgu. Wyszkolili oni algorytm głębokiego uczenia się na zdjęciach PET (pozytonowa tomografia emisyjna). W badaniu podaje się pacjentowi radioaktywny związek glukozy, który jest wychwytywany przez komórki mózgowe i tym samym mierzy on aktywność metaboliczną.

W celu wyszkolenia SI wykorzystali oni bazę 2100 obrazów od 1002 pacjentów. Po tym procesie algorytm mógł znajdować niewielkie zmiany w wychwyceniu glukozy, które są trudne do wykrycia. W testach na 40 zdjęciach od 40 pacjentów SI miało 100% czułość przy wykrywaniu Alzheimera na ponad 6 lat przed jego diagnozą.

Zespół mówi jednak, że są to wczesne wyniki i grupa testowa była dosyć mała. Dodają oni jednak, że system ten mógłby świetnie wspomagać lekarzy przy analizowaniu wyników i identyfikowaniu zmian w mózgu.

Czytaj też: Długie życie może nie zależeć od genów

Źródło: https://venturebeat.com/