WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Sieć 5G w Play. Dużo miast, niedużo nadajników

Sieć 5G w Play. Dużo miast, niedużo nadajników

Po prawie sześciu miesiącach milczenia, Play podał więcej szczegółów dotyczących sieci 5G. Do końca czerwcu w zasięgu technologii piątej generacji znajdą się 53 miasta i miejscowości.

53 miasta i miejscowości robią wrażenie

Podczas gdy Orange, Plus i T-Mobile stawiają na sieć 5G głównie w dużych miastach, Play stawia na szerszy dostęp. Zasięg fioletowego 5G obejmie do końca czerwca 53 miasta i miejscowości. W tym Kraków, Warszawę i Wrocław, ale również Augustów, Szczyrk, Zakopane, Karpacz, Bukowinę Tatrzańską, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustkę i Władysławowo. Czyli w dużym stopniu miejscowości turystyczne.

Czytaj też: Orange zapowiada start sieci 5G. Razem z nimi powinien ruszyć T-Mobile

Miast dużo, nadajników niekoniecznie

Choć liczba miast i miejscowości objętych zasięgiem 5G Play robi wrażenie, tak liczba nadajników już niekoniecznie. Podczas gdy Orange i T-Mobile mówią o ponad 1000 stacji bazowych, w Play z początkiem czerwca jest ich ponad 500.

Jean Marc Harion, prezes Play:

Play jako pierwszy operator w Polsce już w grudniu 2019 r. uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play.

Play uruchomi sieć 5G na częstotliwości 2100 MHz w nieco wąskim kanale 15 MHz. Taka informacja była przedstawiana podczas styczniowej zapowiedzi oferty.

Operator chwali się też, że obecnie posiada 8100 stacji bazowych, spośród których 40% to stacje 5G Ready, w zasięgu którego jest ponad połowa populacji Polski.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News