Reklama
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od kilku dni korzystam tylko z 5G w Plusie. Więcej nie potrzebuję

Akcja partnerska

Plus znacząco poszerzył w ostatnich tygodniach zasięg sieci 5G. W końcu miałem okazję to sprawdzić. 5G Plusa działa lepiej niż się spodziewałem.

5G w Plusie i ja – historia prawdziwa

Jakiś czas temu Plus zgłosił się do nas z propozycją napisania tekstu o rozbudowanej sieci 5G. Przyznam szczerze, że nie do końca podobała mi się wizja jeżdżenia po Warszawie w poszukiwaniu zasięgu i na całe szczęście temat się przesunął i pozwolił mi zobaczyć jak bardzo się pomyliłem.

Na przełomie 2020 i 2021 roku przeprowadzałem się praktycznie z jednego, na drugi koniec Warszawy. To oznaczało przejazdy przez całe miasto, jak również konieczność przeniesienia Internetu stacjonarnego na nowy adres. To jeszcze nie nastąpiło, a ja od kilku dni w ogóle nie odczuwam braku Wi-Fi w mieszkaniu. Właśnie dzięki sieci 5G Plusa.

Sieć 5G w Plusie nie tylko dla wybranych

5G w Plusie

Do tej pory, jeśli chciałem przeprowadzić jakiekolwiek testy z użyciem sieci 5G musiałem jej… poszukać. To po części zasługa mojego miejsca zamieszkania, bo okolice Wojskowej Akademii Technicznej i Starego Bemowa to miejsce wolne nie tylko od szybkiej transmisji danych w sieciach komórkowych, a momentami wręcz jakiejkolwiek transmisji danych. Wiedziałem jednak gdzie 5G znaleźć i tak np. udawałem się w okolice Zamku Królewskiego, gdzie przeprowadzałem potrzebne testy.

Czytaj też: Spędziłem dzień z 5G Plusa. Wymienię kabel na taki Internet

Zgodnie z zapowiedziami Plus uruchomił na początku 2021 roku ponad 1000 stacji bazowych 5G na terenie całego kraju, co miało zapewnić zasięg sieci piątej generacji dla ponad 7 mln osób. Dla mnie najważniejsze było to, że zasięgiem pokryta została niemal cała Warszawa, a poza tym lista miejscowości z 5G Plusa wygląda następująco (pogrubione są nowe miejscowości):

 • województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie,
 • województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota,
 • województwo lubelskie: Biała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów,
 • województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
 • województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz,
 • województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
 • województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna,
 • województwo opolskie: Opole,
 • województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
 • województwo podlaskie: Białystok, Łomża, Suwałki,
 • województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
 • województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
 • województwo świętokrzyskie: Kielce,
 • województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
 • województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno,
 • województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław, Jamno.

Czytaj też: Więcej 5G w Plusie. Rozbudowa sieci idzie do przodu

Zasięg 5G Plusa zdecydowanie się poprawił

5G w Plusie

Kiedy tak w ostatnich dniach woziłem wzdłuż i wszerz Warszawy kartony, meble i dziesiątki innych rzeczy, spoglądałem co jakiś czas na telefon. 5G bardzo rzadko znikało z ekranu. W zasadzie wystarczyło odjechać kawałek od mojego WAT-owskiego bunkra i już miałem przy ikonie zasięgu symbol 5G. Utrzymywał się on zarówno bliżej centrum. jak i na obrzeżach, czy obwodnicach miasta. Różnica w porównaniu do stanu sprzed kilku miesięcy jest kolosalna. Zasięgu sieci 5G nie trzeba wcale szukać. Jedyne czego potrzebujemy to kompatybilny smartfon.

Czytaj też: Szybkie 5G w Plusie już jest, a smartfony? Sprawdzamy co znajdziemy w ofercie

Od kilku dni 5G pełni u mnie rolę Internetu stacjonarnego

5G w Plusie

Przełom roku to nie jest dobry moment na załatwianie jakichkolwiek spraw, więc przeniesienie Internetu stacjonarnego zajmuje dłuższą chwilę. Wizja życia bez dostępu do sieci mnie jednak nie prześladowała, bo niemal przy samej granicy Wilanowa, na 10 piętrze bloku 5G Plusa działa jak złoto. W zależności od ilości urządzeń podpiętych do „routera” prędkość waha się w okolicach stabilnych 220-320 Mb/s. Co w przypadku typowo domowego użytku jest więcej niż wystarczającym wynikiem.

5G w Plusie

Dlaczego „routera”? Otóż tę rolę pełni smartfon. Nie byle jaki, bo najtańszy smartfon z 5G dostępny na polskim rynku. A konkretnie kosztujący mniej niż 1000 zł, dostępny na wyłączność Plusa realme 7 5G. O którym więcej przeczytacie w naszej recenzji.

Czytaj też: Test Realme 7 5G – najtańszy smartfon z 5G, już wkrótce na polskim rynku!

5G w Plusie

Miałem na początku trochę obaw, że najtańszy smartfon z 5G może nie podołać zadaniu, ale szybko okazało się, że niesłusznie. Do realme 7 5G mam podpięte… wszystko. Dosłownie, bo są to dwa laptopy, komputer stacjonarny, dwa telewizory, odkurzacz, oczyszczacz powietrza, pięć żarówek, a i jakieś smartfony i tablet po drodze się znajdą. Czyli mówiąc wprost – całe mieszkanie funkcjonuje podpięte do jednego smartfonu, który działa w mobilnej sieci piątej generacji. Coś, co jeszcze niedawno mogłoby się wydawać abstrakcją, jest i działa.

5G w Plusie

W zasadzie gdyby nie to, że został mi jeszcze kawałek umowy na Internet stacjonarny, mógłbym bez problemu dalej korzystać wyłącznie z Internetu 5G. Dzisiaj jest to w pełni możliwe, bo 5G Plusa działa naprawdę bardzo dobrze. A pamiętajmy, że sieć piątej generacji w Polsce dopiero stawia pierwsze kroki i najlepsze jest dopiero przed nami.

Materiał powstał we współpracy z siecią Plus, ale jest w pełni subiektywną relacją autora.