Sieć 5G w wojsku. Tylko jedna armia w Europie nad nią pracuje

5g w wojsku

Firma LMT wraz z Łotewskimi Siłami Zbrojnymi rozpoczęła testy rozwiązań wykorzystujących sieć 5G w wojsku. Ma to być pierwsze takie rozwiązanie w Europie. Wbrew temu co mówią komórkosceptycy, nie chodzi tutaj wcale o wykorzystanie sieci 5G jako broni.

Sieć 5G w wojsku to nie jest broń do kontrolowania umysłów

Teorie o wymyśleniu sieci 5G w wojsku i wykorzystywanie jej do selektywnych zabójstw, kontroli umysłu czy co tam jeszcze nam przyjdzie do głowy, to bardzo mocno zakorzeniona narracja komórkosceptyków. Nawet poseł Grzegorz Braun na jednym z posiedzeń sejmowej komisji ds. cyberbezpieczńestwa dzieci posła Jarosława Sachajko określił 5G mianem wojskowej technologii.

Tymczasem sieć 5G w wojsku będzie miała zdecydowanie bardziej przyziemne zastosowanie. Niewiele różniące się od zastosowań biznesowych.

Czytaj też: 5G dopiero nadchodzi, a naukowcy już projektują sieć 6G

Wojskowe testy sieci 5G na Łotwie

Łotewska armia będzie prowadzić testy z wykorzystaniem sieci 5G w bazie Adazi, we współpracy ze stacjonującymi tam wojskami NATO dowodzonymi przez Kanadę. Cały teren bazy wojskowej został objęty zasięgiem sieci 5G.

Czytaj też: Więcej 5G w Plusie. Rozbudowa sieci idzie do przodu

Podczas prowadzonych testów zostaną wypróbowane przeróżne zastosowania dla sieci piątej generacji. Szkolenia przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, obsługa bezzałogowych pojazdów, czujniki i systemy wizyjne oraz szereg systemów obronnych oraz platform cyfrowych, które mogą potrzebować szybkiej transmisji danych oraz bardzo niskiego opóźnienia reagowania na wydarzenia.

Tym rozwiązaniom zdecydowanie bliżej jest do zastosowań wykorzystywanych w biznesie, niż fantastycznych teoriach o kontrolowaniu umysłów za pomocą sieci piątej generacji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News