Reklama
aplikuj.pl

5G dopiero nadchodzi, a naukowcy już projektują sieć 6G

rzeczywistosc wirtualna

Naukowcy z Uniwersytetu Surrey stworzyli pierwszy na terenie Wielkiej Brytanii ośrodek zajmujący się dostarczaniem internetu 6G. Będzie to rzecz jasna następca obecnej 5G, która dopiero jest wprowadzana.

Sieć 6G, która niemal na pewno nie zostanie wprowadzona w tej dekadzie, pozwoli na zaawansowane wirtualne interakcje, pozwalając ludziom np. na uścisk dłoni z napotkanymi osobami. Zwiększona pojemność i szybkość działania zrewolucjonizuje wirtualną rzeczywistość na tyle, by możliwa stała się teleportacja zmysłów.

Czytaj też: Więcej 5G w Plusie. Rozbudowa sieci idzie do przodu
Czytaj też: Play wprowadza sieć LTE do kolejnych miejscowości
Czytaj też: Orange ma najlepszą sieć w Polsce. W zleconym przez siebie badaniu

Potencjalne zastosowania obejmują również lekarzy monitorujących zdalnie stan swoich pacjentów czy organizowanie wirtualnych spotkań bez opóźnień wywołanych np. korkami. Naukowcy dodają, że sieć 6G będzie oparta na zaawansowanej inżynierii telekomunikacyjnej, która połączy świat fizyczny z zaawansowanymi rozwiązaniami wirtualnymi.

Sieć 6G pojawi się dopiero za kilka-kilkanaście lat i zapowiada się niezwykle interesująco

P rofesor Rahim Tafazoll podsumował, że dzięki 2G mogliśmy przesyłać dzwonki, 3G umożliwił wysyłanie zdjęć, 4G nagrań wideo, a 5G zapewniła dostęp do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. 6G powinna być niczym 4D, ponieważ szereg czujników spowoduje przekazanie nie tylko dźwięku i obrazu, ale również dotyku, zapachu czy smaku.

Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni
Czytaj też: Z sieci 5G korzysta już ponad 9 mln Koreańczyków
Czytaj też: Podpalał maszty sieci komórkowej. Foliarz w rękach Policji