Reklama
aplikuj.pl

Sierpniowa premiera Tenet odwołana. Warner nie chce otwierać rynku po pandemii

Tenet data premiery, Tenet premiera opóźniona, Tenet Christopher Nolan,

Spodziewałam się tego od czasu przesunięcia Tenet na 12 sierpnia. Warner Bros podjął decyzję o odwołaniu globalnej premiery najnowszego filmu Christophera Nolana. Kiedy powinniśmy spodziewać się go w kinach?

Choć kina w Polsce i w wielu krajach na świecie w większości wróciły do pracy, to nadal brakuje im dużych premier. Oczywiście trochę nowości w repertuarze się znajdzie, jednak wiemy, że to blockbustery przyciągają najwięcej widzów. Właściciele kin pokładali nadzieję w Tenet, które miało być zwiastunem powrotu do kinowej normalności i możliwością odrobienia strat związanych z pandemią. Niestety Warner Bros. podjęło decyzję o odwołaniu sierpniowej premiery pozostawiając nowy film Nolana w zawieszeniu. Biorąc pod uwagę frekwencję w kinach, a także sytuację związaną z koronawirusem nie powinniśmy się takiej decyzji dziwić, jednak powinniśmy w tym kontekście spodziewać się opóźnień kolejnych sierpniowych premier.  W końcu nikt nie chce być testerem postpandemicznego rynku narażając się na wielomilionowe straty.

W oświadczeniu wydanym przez prezesa Warner Bros., Toby’ego Emmericha czytamy:

Niebawem podamy nową datę premiery w 2020 roku dla Tenet, całkowicie oryginalnej i oszałamiającej produkcji Christophera Nolana. Nie traktujemy Tenet jak tradycyjnego globalnego wydania, a nasze nadchodzące plany marketingowe i dystrybucyjne to odzwierciedlą.

Biorąc również pod uwagę, że Tenet musiałoby osiągnąć przynajmniej 800 milionów dolarów w box office trudno mieć do studia pretensje, że nie chcą narażać się na potencjalne straty. A straty zapewne by były patrząc na przychody, jakie kinowe nowości teraz generują. Warner postanowił także przesunąć premierę Obecności 3, która wejdzie na ekrany dopiero 4 czerwca 2021 roku, jednak w tym przypadku planowane były dokrętki, których nie można było zrealizować z powodu pandemii.

Emmerich dodał również, że cały czas ich celem jest zapewnienie globalnego sukcesu swoim produkcjom, a także wspieranie nowościami kin na całym świecie. Jednak pandemianadal się rozprzestrzenia, a to oznacza wprowadzanie kolejnych zmian w kalendarzach premier. Ciężko powiedzieć kiedy powinniśmy spodziewać się wejścia Tenet do kin. Mówi się o możliwości szybszej premiery na rynku azjatyckim i europejskim, bo na tych kontynentach większość placówek została już ponownie uruchomiona. W USA sprawa wygląda gorzej. Oczywiście nadal zarówno studio jak i widzowie liczą, że premiera w tym roku jednak dojdzie do skutku, bo inaczej zarówno Wonder Woman 1984 jak i Diuna również zostaną opóźnione. Na razie jednak oba te tytuły pozostają w kalendarzu bez zmian.

Powinniśmy spodziewać się, że również data premiery Mulan ulegnie zmianie. Żadna wytwórnia nie chce być pierwsza, choć w oświadczeniach najczęściej czytamy o dbaniu o bezpieczeństwo widzów. Musimy pamiętać, że w przypadku tak wielkich projektów jak Tenet czy Mulan straty mogą sięgać setek milionów dolarów i to ich w pierwszej kolejności najbardziej interesuje. Widzowie schodzą na drugi plan, jednak zasłanianie się nimi jest w dobrym tonie i brzmi lepiej niż obawa o zyski.  

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News