WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Silniki elektryczne w piaście L1500 od Elaphne zaskakują możliwościami

Podczas ostatnich targach Electric and Hybrid Vehicle Technology w Hanowerze firma Elaphe zaprezentowała najnowszą generację swoich elektrycznych silników ukrytych w piaście i uwierzcie mi na słowo, że niejakie L1500 zdecydowanie zachwycają swoimi możliwościami.

Czytaj też: Szkielet elektrycznego samochodu eGon od Volkswagena działa… i uczy!

Nie ma w tym nic dziwnego, bo mówimy o szczytowej mocy rzędu 147 koni mechanicznych i momencie obrotowym sięgającym aż 1500 Nm. Pomyślicie pewnie „nic wielkiego”, jak na w sumie cztery silniki ukryte w każdym z kół samochodu… ale nie – mowa o możliwościach wyłącznie jednego silnika w piaście. Oczywiście takie podejście ma swoje plusy oraz minusy, bo choć są znacznie cięższe od standardowych felg, co obciąża zawieszenie samochodu, to przekazują moment obrotowy skuteczniej i zapewniają więcej miejsca w kabinie.

L1500 przetestowano już w samochodach osobowych, terenowych, a nawet gąsienicowych, które wykazały sprint do prawie 100 km/h w 3,5 sekundy. Jest to według firmy najszybsze przyspieszenie w historii, o ile spoglądamy na ten rekord pod pryzmatem wyłącznie silników w piastach. Warto też zaznaczyć, że ten model silników Elaphne znajdzie zastosowanie w felgach 19-calowych lub większych i może zostać wykorzystany w układach FWD, RWD lub AWD, a także w pojazdach wykorzystujących jeszcze więcej kół. Dziwne jest jednak to, że firma nie ujawniła tego, jak dużo ważą.

Czytaj też: Oldschoolowe Porsche 904 GTS spogląda do nas z aukcji

Źródło: Elaphne