Reklama
aplikuj.pl

Skąd się wzięła woda na Marsie? Te meteoryty mogą zawierać odpowiedź

Marsjański meteoryt, który zyskał nazwę Black Beauty, powstał na skutek potężnego uderzenia, które połączyło wiele różnych fragmentów skorupy Czerwonej Planety. Analiza jego składu pozwala zdobyć informacje na temat historii pojawienia się wody na Marsie oraz pochodzenia tej planety.

Poza Czarną Pięknością, naukowcy przeprowadzili również badania poświęcone innemu kosmicznemu obiektowi – Allan Hills 84001. Wyniki zostały opublikowane na łamach Nature Geoscience. Na ich podstawie możemy m.in. wywnioskować, że woda na Marsie pojawiła się za sprawą dwóch różnych źródeł. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Ziemi, Czerwona Planeta najprawdopodobniej nigdy nie posiadała oceanu magmy, który obejmowałby cały jej obszar.

Autorzy badań wzięli pod uwagę dwa izotopy wodoru – na podstawie ich stosunku można wyciągnąć wnioski dotyczące procesów związanych z pojawieniem się wody oraz jej obecności w skałach czy minerałach. W przeciwieństwie do Ziemi, marsjańska atmosfera jest zdominowana przez deuter, czyli „ciężki” wodór, co może wynikać z faktu, iż jego lżejsza odmiana zniknęła na skutek wiatru słonecznego. Analiza próbek wodoru ze skorupy umożliwiła więc zbadanie, jak wyglądała sytuacja przed miliardami lat.

Czytaj też: NASA rozwiązała problem z marsjańskim łazikiem w nietypowy sposób

Naukowcy odkryli, że dwa różne geochemicznie rodzaje marsjańskich skał wulkanicznych zawierają wodę w różnych proporcjach izotopów wodoru. Część posiada więcej deuteru, choć to zubożona forma wodoru jest bliższa ziemskim warunkom. Ich zmieszanie powoduje, że można uzyskać wartości odpowiadające tym spotykanym na naszej planecie. Z kolei występowanie dwóch różnych izotopów sugeruje, że w przeszłości na Marsie istniały co najmniej dwa różne zbiorniki wodne, które najprawdopodobniej powstały na skutek odmiennych wydarzeń.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News