Skamieniałość licząca ok. 380 milionów lat należy do ryby z gatunku Elpistostege watsoni. Wygląda na to, że zanim te organizmy wyszły na ląd, zdążyły wykształcić u siebie palce.
Richard Cloutier, jeden z naukowców zaangażowanych w badania, stwierdził, że opisywana skamielina dostarcza informacji na temat przejścia pomiędzy rybami a tzw. czworonogami. Owe tetrapody to po prostu grupa kręgowcow zawierająca płazy, ssaki, ptaki i gady.
Czytaj też: To zwierzę żyje choć nie oddycha
Za sprawą analizy udało się stwierdzić, że pojawienie się palców u tego gatunku nastąpiło jeszcze znaim wyewoluował on w organizmy żyjące na lądzie. Okaz należący do E. watsoni ma 157 centymetrów długości. Zwierzę zamieszkiwało naszą planetę ok. 380 mln lat temu, a więc co najmniej 150 mln lat przed tym, jak na Ziemi pojawiły się dinozaury.
Szczególnie zaskakujący dla naukowców okazał się fakt, że w szczątkach można wyróżnć nietypowe płetwy. które zawierały struktury charakterystyczne dla zwierząt obecnie żyjących na lądzie. Oczywiście nie musi to oznaczać, że E. watsoni „chodziła” na płetwach. Prawdopodobnie pływała ona podobnie, jak obecnie żyjące ryby, choć mogła wykorzystywać palce do opierania się np. o dna rzek.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Kości tego zwierzęcia wykazują wiele cech charakterystycznych dla wczesnych płazów. Prawdopodobnie było ono swego rodzaju formą przejściową pomiędzy rybami a czworonogami, które w toku ewolucji trafiły na ląd.
Czytaj też: Odkryto 15 nowych gatunków, które robią ze zwierząt „zombie”