Reklama
aplikuj.pl

Każdy właściciel pickupa F-150 z pewnością tego chce. Co właśnie opatentował Ford?

Ford F-150 Lightning Pro, specjalna wersja elektrycznego pickupa, F-150 Lightning Pro,

16 października 2020 roku Ford zgłosił do Urzędu Patentowego USA patent o numerze seryjnym 0118979 pod tytułem „Methods and apparatus to perform a tank turn” („Metody i aparatura do wykonywania skrętu czołgowego”). To zdecydowanie coś, czego chce każdy właściciel pickupa F-150, a tak naprawdę każdy kierowca jakiejkolwiek terenówki.

Tank Turn to coś, czego z pewnością chce każdy właściciel pickupa F-150

Patent skupia się nie na każdym F-150, a elektrycznym pickupie Lightning i jest jasnym „ciosem” w ofertę producenta Rivian oraz Toyota, które zapowiedziały już możliwość wykonywania „skrętów czołgowych” w swoich elektrycznych pickupach. Wprawdzie patent nie wskazuje bezpośrednio na elektrycznego F-150, ale to jest pewne, jako że inżynierowie Forda opisali w tym wniosku wykonywanie skrętów czołgowych w prawo i w lewo przy użyciu pojazdu wyposażonego w dwa silniki elektryczne.

Ford F-150 Lightning Pro, specjalna wersja elektrycznego pickupa, F-150 Lightning Pro,

Czytaj też: Jeep pokazał swojego nowego elektrycznego Wranglera. To Magneto 2.0

Skręt czołgowy, czyli tak zwany „tank turn” oznacza możliwość skręcania w miejscu, co przynosi na myśl właśnie jeżdżący na gąsienicach czołg. Jako że Ford F-150 będzie dzierżył dwa silniki elektryczne (jeden na tylnej i drugi na przedniej osi), w jego przypadku manewr będzie wykonywany poprzez zatrzymanie jednego z kół osi i rozkręcenie drugiego w tył lub do przodu (w przeciwnym kierunku do tego pierwszego). Np. przy skręcie w prawo lewe przednie koło będzie obracało się do przodu, prawe tylne koło do tyłu, a pozostałe będą hamowane.