Reklama
aplikuj.pl

Oto kolejny dowód na skuteczność szczepionek na koronawirusa

Pomimo pewnego sceptycyzmu wobec skuteczności szczepionek mających chronić przed COVID-19, mamy kolejne dowody na to, że obawy są nieuzasadnione.

Tym razem chodzi o dane udostępnione przez amerykańskie CDC. Strategia szczepień w Stanach Zjednoczonych jest podobna do tej, którą stosuje się w Polsce, tj. pierwszeństwo mają osoby starsze. Jak wynika z podanych informacji, liczba hospitalizacji spadła gwałtownie właśnie wśród seniorów.

Czytaj też: Rewolucyjny test na koronawirusa? Wykryje nie tylko przeciwciała
Czytaj też: Molnupiravir w 100% redukował koronawirusa. Obiecujące wyniki testów nowego leku
Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność szczepionki Pfizera w przypadku brazylijskiej mutacji koronawirusa

https://twitter.com/DKThomp/status/1369684700411924480

Raport sporządzony przez CDC sugeruje, że w przypadku grupy wiekowej 85+ spadek hospitalizacji wyniósł aż 85%. Niewiele niższy był w przypadku osób mających od 75 do 84 lat, gdzie wskaźniki zmniejszyły się o 83%. Z kolei seniorzy mający ponad 65+ doświadczyli spadku hospitalizacji wynoszącego 82%.

Skuteczność szczepionek na koronawirusa jest często podważana, ale przybywa dowodów na ich efektywność

18,4% całej populacji USA otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19, a kraj ten jest na dobrej drodze do osiągnięcia odporności stadnej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Joe Biden chce bowiem, aby każdy dorosły Amerykanin miał możliwość zajęcia swojego miejsca w kolejce szczepeń do 1 maja. Obecnie w Stanach podaje się średnio ponad 2 mln szczepionek dziennie.