Reklama
aplikuj.pl

Molnupiravir w 100% redukował koronawirusa. Obiecujące wyniki testów nowego leku

koronawirus

Naukowcy z Georgia State University prowadzili w ostatnich tygodniach badania nad lekiem zwanym MK-4482/EIDD-2801, znanym również pod nazwą molnupirawir.

Preparat przeciwwirusowy całkowicie zatrzymał transmisję SARS-CoV-2 u fretek i to w ciągu zaledwie 24 godzin. Środek został opracowany przez Merck i Ridgeback Biotherapeutics.

Czytaj też: Nawet 100 milionów szczepionek na koronawirusa miesięcznie. UE oczekuje wzrostu dostaw
Czytaj też: Małpy ze szczepionką na COVID-19? Zaszczepiono pierwsze osobniki
Czytaj też: Rosjanie rozprzestrzeniali fałszywe informacje na temat szczepionek na koronawirusa

Lek był również testowany na ludziach, a wstępne wyniki badań, które były losowe i podwójnie ślepe, zostały właśnie opublikowane. Rezultaty są niezwykle obiecujące, ponieważ pełne wyleczenie z COVID-19 zajmowało zaledwie 5 dni.

Molnupiravir był wcześniej testowany na fretkach, gdzie wykazał się wysoką skutecznością

W badaniach fazy 2a brały udział 202 niehospitalizowane osoby dorosłe, którym podawano lek przez siedem dni od wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem. Infekcje były oczywiście potwierdzone diagnostycznie. W piątym dniu eksperymentu zbadano ładunek wirusowy u uczestników. Okazało się, że był on zerowy u wszystkich 47 pacjentów, którym podawano molnupiravir. W grupie placebo 24% osób nadal posiadało taki ładunek.

Czytaj też: Oto najczęstsze długotrwałe skutki COVID-19
Czytaj też: Jakie jest ryzyko zakażenia koronawirusem na świeżym powietrzu?
Czytaj też: Ile ciężkich NOP odnotowano w Izraelu w związku ze szczepieniami na COVID-19?

Nie wiadomo, kiedy pojawią się pozostałe wnioski płynące z badań, ale obecnie trwają fazy 2 i 2/3. Naukowcy, którzy odpowiadają za przytoczone analizy przyznali, że udokumentowano cztery poważne działania niepożądane wśród uczestników eksperymentu, choć nie wiadomo, czy były one wywołane przyjmowaniem leku.