Reklama
aplikuj.pl

Jak ocenić skuteczność szczepionki na koronawirusa?

koronawirus pandemia

Genom SARS-CoV-2 był dostępny wkrótce po odkryciu koronawirusa, co umożliwiło naukowcom bardzo szybkie opracowanie różnych metod na stworzenie szczepionek. Szybko rozpoczęto badania kliniczne, a kilka miesięcy później wprowadzono środek do powszechnego użytku.

Producenci tych środków przekonują, że za przyspieszonym procesem testowania i akceptacji szczepionek stoją przede wszystkim postęp technologiczny w medycynie, produkcji i logistyce oraz ogromne nakłady finansowe na rzecz badań.

Czytaj też: Czy szczepienie na koronawirusa boli?
Czytaj też: Szczepionka Sputnik V – co warto o niej wiedzieć?
Czytaj też: Uniwersalna szczepionka na grypę? Pojawił się nowy plan

Pozostaje jednak pewna kwestia: czy da się sprawdzić skuteczność szczepień za sprawą testów na przeciwciała? Te, szczególnie w ciągu ostatniego roku, zyskały ogromną popularność.

Skuteczność szczepionki na koronawirusa można by określić za pomocą badań krwi

Umożliwiają one określenie, czy dana osoba posiada wystarczającą ilość przeciwciał, aby jej organizm był gotowy na starcie z SARS-CoV-2. Można je wykorzystać nie tylko do oceny skali pandemii na wybranym obszarze, ale również do oszacowania skuteczności szczepionek. Ale najpierw trzeba określić, jakie stężenie przeciwciał chroni przed zakażeniem lub ciężkim przebiegiem COVID-19.

Czytaj też: WHO może dopuścić do celowego zakażania ludzi koronawirusem
Czytaj też: Czy po przejściu COVID-19 trzeba się szczepić na koronawirusa?
Czytaj też: Oto 5 miejsc, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest najwyższe

Naukowcy twierdzą, że odporność uzyskuje się co najmniej tydzień po podaniu drugiej dawki lub 4-5 tygodni od pierwszego szczepienia. Po takim okresie każda zaszczepiona osoba mogłaby przebadać swoją krew, aby sprawdzić, czy szczepionka wywołała odpowiedź immunologiczną. przeciwciała.

Nawet jeśli test da wynik negatywny, nie będzie to zła wiadomość, przynajmniej z perspektywy statystyki. Umożliwi to bowiem realną ocenę skuteczności szczepionek, którą – w zależności od producenta – określano na 70 do 95 procent.