WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Soczewki z hydrożelem powstrzymują topnienie rogówki

Soczewki z hydrożelem powstrzymują topnienie rogówki

Topnienie rogówki spowodowane chorobami autoimuunologicznymi, oparzeniami chemicznymi czy będące nawet skutkiem ubocznym operacji oka, to nieuleczalna choroba, która prowadzi do ślepoty. Naukowcy mogą jednak w przyszłości wyleczyć ją specjalnymi soczewkami.

Choroba występuje, gdy komórki odpornościowe zlokalizowane w rogówce w niekontrolowany sposób zaczynają wytwarzać enzymy znane jako metaloproteinazy macierzy (MMP). Bazują one na obecności jonów cynku. Niektóre zabiegi obejmują wstrzykiwanie leków, które wiążą się z jonami, usuwają je i tym samym neutralizują enzymy. Niestety, leki mają bardzo poważne skutki uboczne.

Czytaj też: Na MIT opracowany został nowy system wczesnego wykrywania raka

soczewki, soczewki z hydrożelem, topnienie rogówki, topnienie rogówki leczenie, topnienie rogówki soczewki

Nowa soczewka kontaktowa opracowana przez naukowców z Uniwersytetu New Hampshire posiada hydrożel składający się z polimeru poli (metakrylanem 2-hydroksyetylu) i związku organicznego dipikoliloaminy. Ten ostatni wiąże się z jonami cynku.

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na tkance rogówki wykazano, że żel dezaktywuje trzy główne typy MMP, które zaangażowane są w topnienie rogówki. Jeśli więc soczewka z hydrożelem zostanie nałożona na oko to choroba powinna powstać powstrzymana.

Naukowcy złożyli właśnie wniosek o patent na tę technologię. Po jego otrzymaniu będą oni chcieli przejść do badań na zwierzętach. Jeśli te wypadną pomyślnie to rozpoczną się badania kliniczne. Jest więc jeszcze parę lat, zanim takie soczewki rzeczywiści będą mogły wejść do standardowego użytkowania.

Czytaj też: Sen naprawia uszkodzone DNA

Źródło: Newatlas