Reklama
aplikuj.pl

Solarny miód, czyli co zyskują pszczoły z paneli słonecznych?

Solarny miód, pszczoły z paneli słonecznych?

Zastosowanie paneli słonecznych w hodowli i rolnictwie może przynieść ogromne korzyści nie tylko pod kątem energii elektrycznej i oszczędzania miejsca na lądzie. Pozytywnie wpływa też na same zwierzęta i rośliny, co już udowodniono nie raz i nie dwa, a teraz potwierdzono, opisując w najnowszym raporcie firmy Endsea, opisującym to, co zyskują pszczoły z paneli słonecznych.

Projekt Solar Apiary łączy farmę słoneczną z pasieką oraz roślinami aromatycznymi

Według publikacji firmy Endesa, nowoczesna technologia solarna w połączeniu z tradycyjnymi technikami przyczyniła się do poprawy populacji pszczół i produkcji miodu w hiszpańskim mieście Carmona. Tam około dwa i pół miliona pszczół współistnieje z owcami i roślinami aromatycznymi w samym środku instalacji solarnej z 250000 modułami o mocy 100 MW w ramach projektu Solar Apiary, który jest doskonałym przykładem agrowoltaiki, czyli jednoczesnego wykorzystania ziemi do produkcji energii słonecznej i do celów rolniczych.

Czytaj też: Naukowcy zdołali obudować robotyczny palec ludzką tkanką wyhodowaną z komórek

W tym projekcie na 200 hektarach znalazła się 100-megawatowa instalacja fotowoltaiczna, 3-hektary roślin aromatycznych i pasieka składająca się z około 60 uli. Każdy ul jest wyposażony w innowacyjne oraz inteligentne technologie, przez co w ogólnym rozrachunku z czujnikami oraz zautomatyzowanymi wejściami na czele. Ponoć owocem tego projektu jest znaczna poprawa populacji pszczół i produkcji miodu w hiszpańskim mieście Carmona.