WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Sonda New Horizons sfotografowała swój cel znacznie wcześniej niż przypuszczano

Sonda New Horizons sfotografowała swój cel znacznie wcześniej niż przypuszczano

Na początku 2006 roku sonda New Horizons wyruszyła w swoją pierwszą podróż. Jej celem jest zbadanie Plutona, który 12 lat temu utracił status planety. Najpierw urządzenie ma jednak dostać się do planetoidy 2014 MU69 znajdującej się w Pasie Kuipera.

Podczas konkursu ogłoszonego przez NASA polegającego na wyborze roboczej nazwy dla tego obiektu zwyciężyła propozycja Ultima Thule. New Horizons ma się znaleźć w jej pobliżu 1 stycznia 2019 roku. Naukowcy uważali, że planetoida powinna znaleźć się w zasięgu „wzroku” sondy co najmniej za miesiąc, lecz doszło do pozytywnego zaskoczenia. 2014 MU69 pojawiła się na widoku już teraz, a dowodem na to są dostarczone prosto z kosmosu zdjęcia.

Celem misji jest przede wszystkim zbadanie Plutona oraz otaczających go księżyców. Naukowcy chcą w ten sposób dowiedzieć się jak najwięcej na temat powstania najjaśniejszego obiektu w Pasie Kuipera oraz innych, które są do niego podobne. I choć New Horizons znajduje się ponad 160 milionów kilometrów od swojego pierwszego przystanku, to już była w stanie go dostrzec. Wszystko dzięki instrumentom pozwalającym zobaczyć z takiej odległości obiekt o szerokości niecałych 50 kilometrów. Do tej pory uważano, że stanie się on widoczny w połowie września, podczas gdy sonda wykonała zdjęcia ok. miesiąc wcześniej.

Odnalezienie Ultima Thule porównuje się do szukania igły w stogu siana ze względu na jej rozmiary oraz dystans dzielący Ziemię i samą planetoidę. Obliczenia naukowców okazały się jednak bezbłędne i obiekt znajduje się dokładnie tam, gdzie przypuszczano. Gdy na początku stycznia New Horizons dotrze na miejsce, będzie to nie lada osiągnięcie.

[Źródło: engadget.com; grafika: NASA]