Reklama
aplikuj.pl

Kinowe doznania z domowej kanapy. Sony prezentuje nowe projektory 4K

Sony wprowadza do oferty nowe, bardzo zaawansowane projektory 4K z panelami SXRD. Urządzenia oferują najwyższą dostępną jakość obrazu, ale za tym idzie też bardzo wysoka cena. O projektorach Sony miałem okazję porozmawiać z ekspertem produktowym firmy i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy.

Sony stawia na sprzęt dla wymagających

Otwarcie muszę przyznać, że kompletnie nie śledziłem do tej pory działu projektorów Sony. Szybko dowiedziałem się dlaczego – to nie jest sprzęt dla mnie. Sony od lat skupia się na dostarczaniu sprzętu oferujące kinową jakość obrazu, który zdecydowanie przerasta moje możliwości, ale również potrzeby. To sprzęt, do zakupu którego trzeba mieć nie tylko bardzo konkretne środki finansowe, ale również odpowiednio duże i przygotowane pomieszczenie. Ekspert Sony bardzo dyplomatycznie wyjaśniła mi, że wyświetlanie obrazu z takiego projektora na gołej ścianie byłoby, delikatnie mówiąc, nie na miejscu. Więc bez odpowiedniego ekranu ani rusz. Podobnie jest z dźwiękiem. Sprzęt tej klasy generuje bardzo wysoką jakość dźwięku, ale potrzebuje do tego odpowiedniego nagłośnienia. Nie ma tutaj wbudowanych głośników. Tak samo wygląda sytuacja np. z bezprzewodowym przesyłaniem obrazu. Można, ale pełni możliwości urządzenia w ten sposób nie wykorzystamy.

Co ciekawe, wbrew temu co myślałem, po profesjonalne projektory kinowe Sony sięgają głównie osoby prywatne. Choć oczywiście czasami jest to fanaberia firm, które chcą w ten sposób wyposażyć strefę relaksu w swojej siedzibie, to jednak sprzęt Sony trafia głównie do prywatnych salonów lub sal kinowych.

To teraz coś o sprzęcie. Najpierw projektory „tańsze”

Projektory VPL-VW590ES oraz VPL-VW790ES różnią się przede wszystkim użytą technologią. Pierwszy jest projektorem lampowym, drugi laserowym. To następcy modelów VPL-VW570ES i VPL-VW760ES.

VPL-VW590ES

Projektory oferują obraz o rozdzielczości 4K przy wsparciu dla technologii HDR. Co ważne, mamy tutaj natywne 4K, bez skalowania obrazu jak w przypadku tańszych projektorów. Oczywiście jeśli odtworzymy za jego pomocą obraz w FullHD to istnieje możliwość przeskalowania go do 4K. Kinowe projektory Sony nie są małe, ale możliwość bardzo szerokiego dopasowania wyświetlanego obrazu daje sporą elastyczność w ich ustawieniu. Nie muszą znajdować się dokładnie na wprost miejsca wyświetlania obrazu. Nowością w projektorach jest zastosowanie procesora obrazu X1 for projector, który jest odpowiednikiem układu znanego z telewizorów Sony Bravia.

Ponadto projektory są bardzo ciche, emitując dźwięk o natężeniu poniżej 30 db, więc są niemal bezgłośne. Z urządzeń powinni też być zadowoleni gracze. Jak na projektory mamy tutaj stosunkowo nieduży inputlag na poziomie ok 27ms. Sugerowana przekątna obrazu to ok 120 cali, ale zawsze można ją zmniejszyć albo zwiększyć, choć w tym przypadku przy lekkiej utracie jakości.

VPL-VW790ES

Modele VPL-VW590ES oraz VPL-VW790ES wyróżniają trzy cechy. Pierwszą z nich jest Dynamic HDR Enhancer, czyli mówiąc wprost ulepszenie obrazu HDR. Mamy tutaj zwiększony kontrast, jaśniejsze sceny jasne i ciemniejsze sceny ciemne. Odbywa się to poprzez inteligentne i integralne sterowanie laserem i przysłoną. Digitalt Focus Optimizes niweluje wady obiektywu. Dzięki temu obraz jest szczegółowy i wyraźny nawet w rogach ekranu. Z kolei Sony Reality Creation przy pomocy procesora X1 analizuje sceny i poprawia jakość obrazu 4K poprzez dodanie do niego dodatkowych, uwypuklonych detali.

A teraz będzie bolało, bo przechodzimy do cen. Projektor Sony VPL-VW590ES będzie kosztować 6 999 euro (nieco ponad 31 000 zł), z kolei Sony VPL-VW790ES 11 999 euro (ponad 53 000 zł). Urządzenia już są dostępne w sprzedaży.

To już nie projektor. To jest uber-projektor

Sony VPL-GTZ380 to laserowy projektor z panelem SXRD (0,74 cala) i również rozdzielczości 4K. Wyróżnia go zastosowanie dodatkowej czerwonej diody obok dwóch niebieskich. Dzięki temu projektor oferuje kosmiczną jasność 10 000 lumenów i 100% pokrycia palety DCI-P3. Choć Sony tego nie mówi, przy tej jasności powinniśmy uzyskać dobra jakość obrazu nawet bez specjalnego zaciemniania pomieszczenia.

Projektor jest przy tym kompaktowy, jak na sprzęt tej klasy, przy wymiarach 560 x 228 x 760mm, ale waży bardzo konkretne 51kg. Do tego modelu trafił jeszcze mocniejszy procesor – X1 Ultimate for projector, a do tego mamy oczywiście obraz HDR i funkcje występujące w dwóch pozostałych nowych modelach.

Projektor Sony VPL-GTZ380 trafi do sprzedaży zimą w cenie 79 999 euro, czyli ponad 355 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News