Reklama

Sony troszczy się o produkcje układów AMD Navi

Podobno było to owocem mierności kart Vega

Navi

Na PlayStation 5 poczekamy jeszcze trochę, ale to oczekiwanie możemy umilić sobie przeciekami na temat jej produkcji. Tym razem dotarła do nas informacja, że Sony ściśle współpracuje z AMD w tworzeniu nowych rdzeni graficznych Navi.

Jak pewnie wiecie, AMD nie produkuje wyłącznie kart graficznych i procesorów, które możemy kupić w sklepach. Firma czerpie również dochód z układów SoC do nowoczesnych konsol, które napędzają np. PlayStation 4 (Pro) i Xbox One (X). Znajduje się na nich m.in. procesor i układ graficzny (Jaguar), który w przypadku bieżącej generacji wywodzi się z mikroarchitektury Polaris. Początkowo więc myślano, że PlayStation 5 będzie bazowało na następcy Polarisów, czyli architekturze Vega. Ostatnio jednak dowiedzieliśmy się, że firma postawiła na nadchodzące układy Navi.

Według serwisu Tweaktown Sony ściśle współpracuje z AMD w tworzeniu nowego rdzenia graficznego, które oczywiście zagrzeje swoje miejsce (wspólnie z procesorem Zen) w konsoli PS5. Podobno wykonane nawet w procesie 7nm! Co ciekawe, według jeszcze innego źródła Navi powstawała równolegle z Vega, a firma miała oddelegować na rzecz tego pierwszego ponad połowę działu Radeon Technologies Group. Miało to spowodować niską wydajność kart Vega… i to wcale nie jest koniec złych doniesień.

Dziennikarz serwisu Forbes dowiedział się bowiem, że CEO AMD nastawia się właśnie na dopracowanie architektury Navi pod kątem konsoli od Sony, a nie rynku desktopowego. Spowoduje to, że dostaniemy następców Radeonów 500, a nie konkurentów dla nadchodzących kart Nvidii, co potwierdza jeszcze wcześniejszy przeciek.

Źródło: Forbes, TechPowerUp