Reklama
aplikuj.pl

Sony Xperia 1 III jest piękna! Znowu budzi niezdrowy zachwyt

Sony Xperia 1 III

W sieci pojawiły się grafiki i pierwsze szczegóły specyfikacji Sony Xperia 1 III. Znowu oczy rosną mi na jej widok, podobnie jak w przypadku Xperii 1 II. Czy tym razem obędzie się bez rozczarowania?

Sony Xperia 1 III robi wrażenie

Sony Xperia 1 III

W 2020 roku zwyczajnie napaliłem się na Sony Xperię 1 II. Zapowiadała się w końcu Xperia, która jak równy z równym powalczy z rynkową czołówką. Wyszło… jak zawsze. Dostaliśmy bardzo dobry smartfon, z rozczarowującym aparatem, który nie miał startu do najlepszych.

Czytaj też: Test Sony Xperia 5 II. Kompaktowy smartfon zawsze w cenie

Mamy rok 2021, a nadchodzącą generacja Xperii 1… znowu czaruje. Smartfon zaoferuje ekran OLED o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 4K i proporcjach 21:9. Pomimo tych samych wymiarów wyświetlacza, Xperia 1 III będzie mniejsza od poprzedniczki. Mówimy o wymiarach 161,6 x 67,3 x 8,4 mm vs 165,1 x 71,1 x 7,6mm. Oznacza to, że Sony jednak potrafi zmniejszać ramki wokół ekranu.

Sony Xperia 1 III

Obudowa kryje w sobie również gniazdo Jack 3,5mm, czytnik linii papilarnych tradycyjnie umieszczony na boku obudowy oraz fizyczny spust migawki aparatu.

Czytaj też: Sony A1 – absurdalnie dobry i absurdalnie drogi aparat

Xperia 1 III z aparatem jakiego w Sony nie było

Sony Xperia 1 III

Ostatnie flagowe smartfony Sony twardo oferowały aparaty o rozdzielczości 12 Mpix. Najprawdopodobniej Xperia 1 III to zmieni. Aparaty mamy trzy. Z czego jeden jest ewidentnie peryskopowym teleobiektywem odpowiedzialnym za zoom. To oznacza, że dwa pozostałe to aparat szerokokątny oraz główny.

Czytaj też: Rynek smartfonów w 4Q2020. Huawei sprzedaje głównie w Chinach

Peryskopowy teleobiektyw to dobre rozwiązanie dla dużego przybliżenia, najczęściej 5-krotnego. Aby zapewnić niższe przybliżenie, aparat główny będzie musiał mieć wyższą rozdzielczość. Tak, aby możliwe było wycinanie z dużego obrazu mniejszych kawałków, co pozwoli na operowanie zoomem w zakresie 1 – 5x. Przy dotychczasowych 12 Mpix byłoby to bardzo trudne do realizacji.

Czytaj też: Najlepszy prezent od T-Mobile powraca. Komu darmowe gigabajty?

Do tej pory pierwsza premiera Sony odbywała się zawsze w okolicach targów Mobile World Congress pod koniec lutego. Pomimo przeniesienia targów na okres letni, Sony zapewne pozostanie przy stałym kalendarzu premier.