Reklama
aplikuj.pl

Specjaliści posługujący się językiem Scala nie muszą obawiać się zjawiska “hiring freeze”

Pojęcie “hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. Na zachodzie firmy związane z branżą IT muszą się z nim zmagać już od jakiegoś czasu, jednak w Europie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, o czym świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Evolution.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w 2022 roku procesy rekrutacyjne w firmach zajmujących się IT zostały ograniczone lub całkowicie wstrzymane, a w niektórych przypadkach doszło też do zwolnień. Świetnym przykładem są niedawne redukcje etatów, jakich dokonali giganci pokroju Mety, Twittera czy Netflixa. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Zupełnie inaczej.

Portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97 proc.. A według specjalistów to najlepszy moment, by zatrudniać.

Europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji. Dlatego już niebawem możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem “labor hoarding” – czyli „gromadzenia zasobów ludzkich” na trudniejsze czasy.  Zatrudnianie talentów w obecnej sytuacji jest najlepszą strategią. Dlatego ponownie otwieramy kolejny darmowy Scala bootcamp, który cieszy się zainteresowaniem i po którym można znaleźć w naszej firmie zatrudnienie i rozpocząć nowy etap zawodowy w międzynarodowej firmie z ciekawymi projektami 

– mówi Jacek Mrzygłód, Employer Branding and Communications Lead w Evolution.

Przyglądając sie trendom na rynku, zauważyć można wzrost zainteresowania językiem programowania Scala ze względu na jej ogromny potencjał. Z tej technologii korzystają już największe firmy technologiczne na całym świecie, a wszystko dzięki elastyczności, która pozwala wykorzystywać go w wielu obszarach.  Jak podkreśla Aliaksandr Baranouski, Backend Developer w Evolution, przede wszystkim należy przestać postrzegać ten język, jako przedłużenie Javy i zrozumieć, że Scala może być wykorzystywana do programowania funkcjonalnego. 

Firma Evolution przpeorwadziła niedawno badania, z których wynika, że aż 40 procent Polaków chciałoby pracować w wielokulturowej firmie, a 25 procent — w międzynarodowej. Tyle samo osób chciałoby się przebranżowić na coś związanego z IT.

Firma Evolution dostrzega również potencjał języka Scali, sama zatrudnia specjalistów, którzy mają doświadczenie w tym obszarze. Daje też możliwość edukacji, organizując  Scala Bootcamp, który odbędzie się między styczniem a marcem 2023 roku.  Jeśli chcecie wziąć udział w wydarzeniu, to możecie zapisać się  tutaj. Rekrutacja trwa do 23 grudnia.

W 2020 roku, gdy byłem jeszcze studentem, zacząłem uczyć się Scali. Dołączyłem wtedy do jednego z pierwszych bootcampów Evolution Scala. Po nim dołączyłem do zespołu inżynierów tej firmy. Później zdecydowałem się dołączyć do zespołu mentorów, aby podzielić się wiedzą z większą liczbą osób i zaprosić je do nauki zarówno OOP, jak i funkcjonalnych aspektów Scali w podstawowych pojęciach, takich jak klasy, obiekty, cechy i struktury kontrolne, a także jak stosujemy je w kodzie stylizowanym na funkcjonalny. Bliżej końca kursu odkryjemy temat Event Sourcing i wzorców CQRS, podzielę się naszym doświadczeniem w pracy z tymi wzorcami w Scali i jak te wzorce mogą być zaimplementowane za pomocą narzędzi dostępnych dla Scali 

– mówi Volha Shuleika, Backend Developer w Evolution.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni znający już podstawy Scala, Java, a nawet ci, którzy nie mają doświadczenia z tym językiem programowania albo programowaniem funkcyjnym. Najlepsi uczestnicy otrzymają od firmy oferty pracy. Zajęcia odbywać się będą między styczniem a marcem 2023 roku, dwa razy w tygodniu między 18:00 a 20:00. Warto tylko pamiętać, że prowadzone będą w języku angielskim.

Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń No Fluff Jobs mediana zarobków dla seniorów programujących w Scali to przy umowie B2B 27 tys. złotych (+VAT) miesięcznie, a w przypadku umowy o pracę 20,5 tys. brutto miesięcznie. Przy czym najwyższe stawki dla specjalistów tego języka przy kontrakcie to 31 tys. złotych (+VAT), a przy UoP 24 tys. złotych brutto. Dane pochodzą z ostatnich 6 miesięcy.