Reklama
aplikuj.pl

Specjalsi Korei Południowej nadal nie doczekali się swojego „statku-matki” do operacji desantowych

Specjalsi Korei Południowej

Już w 2008 roku ROKN, czyli Marynarka Wojenna Republiki Korei złożyła zapotrzebowanie na szybki okręt transportowy wykonany zgodnie z technologią stealth, którym do akcji wkraczaliby specjalsi Korei Południowej. Ten pełniłby rolę „statku-matki” i byłby w stanie rozmieszczać mniejsze jednostki desantowe. Lata jednak mijają, program rozwijał się w ślimaczym tempie, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy nawet stanął w miejscu. Nie wiadomo, czy w ogóle powstanie, ale co nieco na jego temat już wiemy.

Po 14 latach od wyrażenia zapotrzebowania na nowy sprzęt, oddziały specjalne Marynarki Wojennej Republiki Korei mogą w ogóle się go nie doczekać

Okręt w formie „statku-matki” dla specjalsów ROKN został pierwotnie pomyślany w formie małej, zwinnej platformy, która wzmocniłaby zdolność do prowadzenia operacji specjalnych w pobliżu wybrzeży. Do tej pory projekt nie został sfinalizowany, choć oczekuje się, że będzie przypominał istniejące wojskowe statki transportowe. Prawdy możemy jednak nigdy nie poznać, bo w ostatnich miesiącach program ten napotkał kilka barier legislacyjnych i grozi mu całkowite anulowanie.

Wedle dostępnych informacji miałby być wyposażony w cztery duże turbiny gazowe, aby rozwijać wysokie prędkości oraz projekt umożliwiający przeprowadzanie operacji zarówno pod, jak i nad powierzchnią wody. Prace nad nim realizuje Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), które otrzymało kontrakt w 2012 roku. Pierwotny plan zakupu 8 okrętów i 60 statków desantowych sprowadzono do 4 okrętów i 20 statków, a wedle najnowszych szacunków realizacja samego programu będzie kosztować nieco ponad miliard dolarów.

Czytaj też: Nadchodzą pierwsze wojskowe pojazdy Stryker z 50-kilowatowym laserem

Takie wydatki nie podobają się wielu agencjom Korei Południowej. Tak też Korea Institute for Defense Analyses skrytykował program, uznając go za „niewykonalny finansowo” i po wielu innych sceptycznych głosach Zgromadzenie Narodowe państwa odrzuciło prośbę udzielenia finansowania na 2021 rok, a w 2022 roku jedynie ułamek potrzebnej kwoty. Dlatego też wedle spekulacji rząd Korei Południowej wkrótce podejmie decyzję w sprawie przyszłości programu i najpewniej Specjalsi Korei Południowej finalnie swojego nowoczesnego okrętu nie otrzymają.