Archeolodzy działające na terenie północno-wschodniej Hiszpanii odkryli jeden z najstarszych znanych cmentarzy muzułmańskich w tym kraju. Na jego terenie znajdują się co najmniej 433 groby – niektóre z nich pochodzą z pierwszych 100 lat islamskiego podboju Półwyspu Iberyjskiego.
Analiza szczątków sugeruje, że zmarli grzebani byli zgodnie z muzułmańskimi zwyczajami i pozwala sądzić, że miasto było w dużej mierze muzułmańskie i to przez setki lat. To szczególnie interesujące, ponieważ w lokalnych dokumentacjach nie ma o tym żadnych informacji.
Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Muzułmańscy najeźdźcy, nazywani również Maurami, próbowali podbić tereny dzisiejszej Francji po tym, jak do 718 roku zajęli większą część współczesnej Hiszpanii i Portugalii. Udało się ich jednak powstrzymać – najpierw w bitwie pod Tuluzą w 721 r., a następnie w starciu pod Tours w 732 r.
Średniowieczne groby maja muzułmańskie pochodzenie, a cmentarz był wykorzystywany przez ok. 400 lat
Rządy muzułmanów w Hiszpanii zaczęły się rozpadać po XI wieku, podczas gdy w tym samym czasie w siłę rosły królestwa chrześcijańskie znajdujące się na północy. Ostatni emirat, który znajdował się w Granadzie, został przejęty w 1492 roku przez wojska Kastylii podlegające pierwszej królowej i królowi Hiszpanii. Islam został wtedy zdelegalizowany, a prześladowania wyznawców tej wiary trwały do początku XVII wieku.
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Jeśli chodzi o wspomniane groby, to o ich muzułmańskim charakterze przesądza kilka cech. Mają one bowiem specyficzne wymiary, w umieszczone w nich ciała zawijano w białe całuny. Było to niezależne od statusu społecznego zmarłego. Co ciekawe, cmentarz był wykorzystywany przez ok. 400 lat.