WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Środowisko życia matki może wpływać na ciśnienie krwi u dziecka

Najnowsze badania pokazują, że środowisko życia matki, a w szczególności temperatura otoczenia, może mieć wpływ na ciśnienie dziecka. Może ona powodować nawet nadciśnienie u najmłodszych.

Badanie obejmowało łącznie 1277 par matka-dziecko z takich krajów jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Litwa, Norwegia czy Grecja. Dzieci miały od 6 do 11 lat i zbadano próbki ich moczy czy krwi. 10% z nich miało stan przed nadciśnieniowy albo nadciśnienie. Badacze ocenili też 89 matek w ciąży oraz 128 dzieci w okresie poporodowym.

Czytaj też: Czym będzie Xiaomi Mi 9 Lite?

Okazało się, że matki żyjące w środowisku z pieszym dostępem do terenów zielonych, sklepów czy restauracji mają normalne ciśnienie krwi u dzieci. Matki niemieszkające w takich warunkach prezentowały wyższe ciśnienia u dzieci. Naukowcy postawili więc hipotezę, że niższe ciśnienie wynika z większej aktywności fizycznej.

Jednakże niższa temperatura była związana także z niższym ciśnieniem u dzieci. Także wpływ na to miało spożywanie kwasów omega-3 czy stężenia bisfolenu A. Należy jednak pamiętać, że badanie ma kilka ograniczeń w tym małą próbkę badanych osób. Jego wyniki należy wiec brać z dużym dystansem.

Czytaj też: Wyciekły rendery Sony Xperia 2

Źródło: Medicalxpress