Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy na świecie SSD chroniony przez sztuczną inteligencję

SSD chroniony przez sztuczną inteligencję

Dyski SSD to z jednej strony wysoka wytrzymałość, niezawodność i niepodatność na uszkodzenia mechaniczne, ale jeśli idzie o dane, niektórym 256-bitowe szyfrowanie AES nie wystarcza, dlatego firma Flexxon ogłosiła SSD chroniony przez sztuczną inteligencję, który jest pierwszym takim modelem na rynku.

SSD chroniony przez sztuczną inteligencję od Flexxon

Za ten nowatorski sprzęt odpowiada singapurska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, które w przyszłości wzrośnie i to najpewniej drastycznie. Wprawdzie dopiero doczekaliśmy się ujawnienia tego wyjątkowego dysku SSD o nazwie X-PHY, ale ponoć już teraz te nośniki są poddawane testom z udziałem agencji rządowych, klientów medycznych i przemysłowych. Zwyczajni Kowalscy będą więc zmuszeni czekać i choć zdecydowanie jest na co, to każdy wie, że ochrona danych na tak wysokim poziomie w naszych domowych komputerach niekoniecznie jest taka ważna.

Czytaj też: Plotki o Ryzen 9 6900H. Rdzenie Zen3+ i zintegrowana grafika RDNA2?

Warto jednak wiedzieć, że już teraz powstał i jest testowany dysk SSD X-PHY chroniony przez sztuczną inteligencję, która to znajduje się nie gdzieś w chmurze, a na laminacie. Właśnie tak – ten dysk Flexxon posiada specjalny fizyczny układ z myślą o sztucznej inteligencji, który to znajduje się bezpośrednio na laminacie i jest ostatnią, ale potężną linią obrony zapisanych na dysku danych.

Czytaj też: I-Cube4 Samsunga, czyli cztery pamięci HBM i jeden rdzeń logiczny w jednym

Dzięki takiemu rozwiązaniu dysk X-PHY jest w stanie chronić zarówno przed zdalnymi, jak i fizycznymi atakami, oferując jednocześnie szereg bardziej przyziemnych funkcji z czujnikiem temperatury na czele i „nietypowych transferów”. Jeśli nośnik wykryje wtargnięcie z użyciem sztucznej inteligencji, zaalarmuje od razu użytkownika za pośrednictwem poczty e-mail i zablokuje się w myśl odczytu i zapisu. Po tym użytkownicy mogą go odblokować poprzez dynamiczny proces uwierzytelniania albo pozostawić go, aby dane usunęły się same po pewnym czasie.

Czytaj też: Zapomnijcie o znanej dacie premiery Xiaomi Mi Pad 5

Ten dysk SSD chroniony przez sztuczną inteligencję od Flexxon ewidentnie ma za sobą rządowe wsparcie, jako że na jego temat wypowiedział się Vivian Balakrishnan, czyli minister spraw zagranicznych i człowiek odpowiedzialny za Smart Nation. Ten stwierdził, że ten innowacyjny nośnik jest przełomem i znaczącym krokiem w zwiększaniu bezpieczeństwa użytkowników końcowych, dzięki umieszczeniu sztucznej inteligencji w warstwie oprogramowania układowego dysku SSD.