Reklama
aplikuj.pl

Stare szkło może znaleźć zastosowanie w produkcji betonu

Chociaż uważa się, że szkło jest stosunkowo przyjazne dla środowiska, ponieważ nadaje się do recyklingu, faktem jest, że jego spora część nie podlega recyklingowi. Dotyczy to w szczególności małych fragmentów, które są zbyt skomplikowane, aby je sortować. Teraz jednak naukowcy sugerują, że odpady szklane można wykorzystać do produkcji betonu, który jest mocniejszy i tańszy niż kiedykolwiek.

Naukowcy z australijskiego uniwersytetu Deakin rozpoczęli badania od różnych kawałków szkła, które nie nadaje się do recyklingu, a następnie zmielili je na gruboziarnisty proszek. Następnie wykorzystali ten proszek jako kruszywo w polimerowym betonie zamiast piasku, który jest normalnie używany. Jest on zwykle stosowany na przykład w wodoodpornych podłogach.

Czytaj też: Dzięki nowej metodzie można przerabiać szkło nienadające się do recyklingu

Po późniejszym przetestowaniu betonu polimerowego na bazie szkła stwierdzono, że jest znacznie silniejszy niż jego tradycyjny odpowiednik na bazie piasku. Dodatkowo, ponieważ piasek musi być wydobywany, czyszczony i sortowany, ustalono, że użycie zmielonego szkła zapewniało niższe koszty produkcji betonu. Co więcej, podczas gdy przewidywano niedobór odpowiedniego piasku, obecnie znajdują się zapasy starego szkła, które siedzą po prostu w stanie nieprzetworzonym.

Deakin nie jest pierwszym australijskim uniwersytetem, który bada wykorzystanie szkła z recyklingu w betonie. Na początku tego roku naukowcy z University of Queensland ogłosili metodę utylizacji odpadów szklanych w ciekłym krzemianie, która może być następnie wykorzystana np. w szczeliwach do betonu.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Deakin University]

Czytaj też: Nowe tworzywo sztuczne, które nadaje się do recyklingu