WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Starożytna tablica z Jemenu wspomina o tajemniczym bóstwie

2000-letnia tabliczka z brązu znaleziona na terenie Jemenu posiada wygrawerowany napis, który wspomina o zaginionej świątyni poświęconej bogu o imieniu „Athtar ararmān”. Jest to postać, o której uczeni nigdy wcześniej nie słyszeli. 

Informacja zapisana w tzw. języku sabaen brzmi: „Ilimataʿ i Khabī, dwaj słudzy Khawliyana ofiarowali Athtarowi Ḥarmān, właścicielowi Bany, tabliczkę z brązu, swoich synów i tych, których on wybierze, w zamian za zbawienie.” Zapisy historyczne mówią o wielu królestwach, które rozkwitły na terenie Jemenu ponad 2000 lat temu. Niektóre z nich zajmowały się handlem kadzidłem i przyprawami. Tabliczka z brązu, która niedawno została wystawiona na aukcję przez firmę z Kolorado, ma wiele tajemnic. Pojawiają się więc pytania: kim jest ten bóg i gdzie znajduje się jego zaginiona świątynia? Kim są ludzie wymienieni w teksćie? Jak w ogóle przedmiot dotarł do Stanów Zjednoczonych?

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na VII-wieczny klasztor szkockiej księżniczki

Tekst zawiera kilka wskazówek, sugerując, że świątynia znajduje się niedaleko Ṣan’ā. Inna inskrypcja w języku Saba, odkryta w 1909 r. w miejscu Shibam al-Ghiras, położonym na północny wschód odṢan’ā, odnosi się do „Bany” znajdującej się w Shibām al-Ghirās. Dodatkowo, nazwa „Khawliyan” jest wymieniona w innym napisie, znalezionym w miejscu zwanym Maḥram Bilqīs, który wymienia „imię książąt gminy Ayfa”. Uczeni nie są pewni, gdzie dokładnie znajduje się Afya, ale ludzie, którzy tam mieszkali, byli „Fayshani” – grupą, która mieszkała w okolicy Ṣan’ā.

Jemen jest w stanie wojny domowej od 2011 r. Międzynarodowa Rada Muzeów wyraziła obawy, że artefakty z Jemenu są rabowane i sprzedawane na czarnym rynku. W styczniu 2018 r. rada opublikowała „czerwoną listę” przedmiotów z Jemenu, które mogły zostać zrabowane. Wydaje się jedna, że tablica poświęcona tajemniczemu bóstwu nie została skradziona w ostatnim czasie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na przedmioty z wielkiej bitwy morskiej z okresu Cesarstwa Rzymskiego