Reklama
aplikuj.pl

Starożytne kompleksy ceremonialne zostały odkryte na pustyni Atakama

Starożytne kompleksy ceremonialne zosstały odkryte na najsuchszej pustyni świata. Znalezisko sugeruje, że tego typu miejsca pojawiały się tysiące lat temu na terenie dzisiejszej pustyni Atakama w Chile. 

Zespół archeologów doszedł do wniosku, że dwa stanowiska archeologiczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 1 km od siebie były wykorzystywane do przeprowadzania obrzędów. Aby przetrwać w trudnych pustynnych warunkach, ludzie którzy tam mieszkali wykorzystywali to, co naukowcy nazywają eko-schronieniami. Były to miejsca z wystarczającą ilością wody, zwierząt i roślin, aby zapewnić możliwość przetrwania. Wydaje się, że ludzie żyjący w miejscowych eko-schronieniach gromadzili się razem, aby zbudować te dwa obiekty. Budowa została prawdopodobnie zorganizowana przez przywódców religijnych.

Najbardziej imponujące budowle pojawiły się między 1200r. p.n.e. i 500r. p.n.e. Badania prowadzone w 2015 roku ujawniły obecność kamiennych pomników, złota i innych materiałów z Amazonii oraz Pacyfiku. Archeolodzy natknęli się również na szczątki 28 niemowląt. Przy dwóch pochówkach naukowcy odkryli misternie zdobione złote wisiorki. Z kolei w innym znaleźli pozłacaną drewnianą głowę sępa z inkrustowanymi zielonymi malachitowymi oczyma i grzebieniem.

Liczne zaprawy i płyty szlifierskie świadczą o intensywnym przygotowaniu pigmentów, artykułów spożywczych i napojów, a także substancji halucynogennych wytwarzanych z nasion cebila i kukurydzy. Pozostała część budowli została odkryta w 1985 r. Wtedy uważano ją za osadę, jednak po ponownej ocenie dowodów badacze stwierdzili, że był to uroczysty kompleks, który został zbudowany ok. 5000 lat temu.

[Źródło: livescience.com; grafika: Antiquity Publications]

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli ukryte zabytki i zabudowane przedmieścia z królestwa Izapa