WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Starożytne wieloryby żyły na lądzie

Ziemia od zawsze charakteryzowała się ogromną bioróżnorodnością. Naukowcy właśnie odkryli, że walenie pochodzą od czworonożnego przodka, który chodził po ziemi a także pływał.

Starożytne zwierzę nazwane Peregocetus pacificus zostało znalezione pośród osadów morskich mających 42,6 miliona lat u wybrzeża Peru. Zmienia ono historię, którą sądziliśmy, że już dobrze znamy. Okazuje się bowiem, że wieloryby pochodzą od zwierząt lądowych takich jak te, którego szczątki właśnie znaleziono.

Czytaj też: Burger King wprowadza bezmięsnego burgera do swojej oferty

wieloryby, historia wielorybów, przodkowie wielorybów, Peregocetus pacificus

Naukowcy uważają, że w tamtych czasach na ziemi były niezwykle ciepłe wody a sam klimat był bardzo gorący. Umożliwiło to zwierzętom lądowym na pływanie między innymi w celu ochłodzenia się. Nowo odkryte zwierzą miało najprawdopodobniej długość równą 4 metrom. Ogon przypominał ten u wydr czy bobrów, czyli odgrywał sporą rolę w pływaniu.

Badacze uważają, że stworzenie pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki i podróżowało wzdłuż prądów powierzchniowych, dzięki czemu znalazło się w Ameryce Południowej. Kontynenty te były wtedy także bliżej siebie, o ułatwiło całą podróż.

Czytaj też: Co się stanie jeśli zdetonujemy jednocześnie wszystkie bomby atomowe?

Źródło: Popularmechanics