Tempo szczepień na koronawirusa jest obecnie bardzo zróżnicowane, ponieważ niektóre kraje wprowadziły szczepionki już przed kilkoma tygodniami, podczas gdy inne nadal czekają na swoją kolej.
Zdecydowanie wyróżnia się w tej materii Bliski Wschód. Na fotelu lidera znajduje się bowiem Izrael, gdzie zaszczepiono niemal 20% mieszkańców. Blisko 10-procentowego wskaźnika szczepień znajdują się z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, a czołową trójkę „zamyka” Bahrajn.
Czytaj też: Szczepionka od Moderny zatwierdzona. Wiemy, kiedy trafi do Polski
Czytaj też: WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?
Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA nie wpłynie na szczepionki? Sprzeczne komunikaty naukowców
Obecnie stosuje się kilka różnych środków – w Europie i Ameryce Północnej jest do przede wszystkim szczepionka od Pfizera oraz Moderny. Wielka Brytania i Indie zatwierdziły również produkt powstały dzięki wysiłkom firmy AstraZeneca. Rosjanie korzystają natomiast z autorskiej Sputnik V, podczas gdy Chińczycy prawdopodobnie szczepią z użyciem szczepionek firmy Sinopharm.
Statystyki szczepień na koronawirusa pokazują, że Polska wypada całkiem nieźle
Pod tym adresem znajdziecie globalne statystyki szczepień na koronawirusa. Mapy i wykresy pokazują tempo szczepień, procent uodpornionej populacji oraz podział na bezwzględną liczbę podanych szczepionek a także w oparciu o liczebność danego kraju.
Czytaj też: Czy lek stosowany w leczeniu raka będzie panaceum na COVID-19?
Czytaj też: Na terenie uniwersytetu stanęły automaty z darmowymi testami na COVID-19
Czytaj też: Przechorowanie COVID-19 prawdopodobnie daje długoterminową odporność
Jeśli chodzi o Polskę, to nasz kraj wypada pozytywnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dane dotyczące krajów Unii Europejskiej. Na obecną chwilę zaszczepiono nieco ponad 150 tysięcy osób, co przekłada się na ok. 0,4% ludności kraju nad Wisłą. Liderem w UE są Niemcy, choć procentowo (w stosunku do liczby mieszkańców) najlepiej wypada Dania.