Reklama
aplikuj.pl

Stonehenge mogło zostać zbudowane przy użyciu smalcu

Tłuszcz wieprzowy mógł być używany do smarowania sanek przeznaczonych do transportu ogromnych kamieni podczas budowy Stonehenge.

Tłuste pozostałości na odłamkach ceramiki znalezione w Durrington Walls, w pobliżu Stonehenge, od dawna łączono z żywieniem setek ludzi, którzy przybyli z całej Wielkiej Brytanii, aby pomóc w budowie pomnika. Nowe badanie sugeruje jednak, że ponieważ fragmenty pochodziły z naczyń, które miały rozmiar i kształt wiader, prawdopodobnie wykorzystywano je do przechowywania łoju zwierzęcego.

Czytaj też: Stonehenge mogło zostać zbudowane przez żeglarzy

Obecnie powszechnie przyjmuje się, że ogromne megality, które tworzą Stonehenge, transportowano dzięki ludzkiemu wysiłkowi. Ostatnie eksperymenty sugerują, że kamienie – o wysokości do ośmiu metrów i ważące nawet dwie tony – mogły zostać przeniesione przez 20 osób, jeśli umieszczano je na saniach i przesuwano dzięki kłodom. Ceramika w Durrington Walls jest jedną z najlepiej zbadanych pod kątem pozostałości organicznych, a ponad 300 odłamków zostało przeanalizowanych w ramach szerszych badań.

I choć obecna teoria znacząco różni się od dotychczasowych, ma ona rację bytu. Pokazuje to, jak bardzo niektóre dowody mogą być niekompletne, jeśli dopasujemy je do błędnych założeń. Ważny jest również fakt, że z biegiem czasu dowiadujemy się coraz więcej na temat niezwykle ciekawej budowli, jaką niewątpliwie jest Stonehenge.

[Źródło: phys.org; grafika: Newcastle University]

Czytaj też: Tajemnicze wyspy mogą być starsze od Stonehenge